Kendi kendine çalışabilen süpürgüler, belli bir saatten sonra kapanan ışıklar, içindeki yiyeceğe uyum sağlayan buz dolapları, uzaktan musluk kontrolleri artık hayal gücümüzden taşıp gerçek hayata yansıdı. Ve bunlar gün geçtikçe yaygınlaşmaya devam ediyorlar.

Şimdilerde gelenekselci bakış açısının etkisiyle mesafeli dursakta  geriden gelen nesil, gelişen teknolojinin etkisiyle bu sistemleri kullanacaklar. Şu an çok yaygın olmasada bir zaman sonra bu sistemler hayatımızın kaçınılmaz bir parçası olacak. İşte bu noktada seyre bakmaktan daha fazlasını yapmalıyız. Genel tüketiciden üreticiliğe geçmekten bahsediyorum.

Peki nasıl?

Tabiki de öncelikli şart yeni neslin kodlama bilmesi. Artık çağımızın getirdikleriyle birlikte tüm dünya gözünü açtı. Avrupa’da okullar robotik ve kodlama derslerini müfredatına almaya başladılar. Bu faaliyet dünyada gittikçe de yaygınlaşıyor. Demek ki yeni nesil gerçekten teknolojiye hakim olmalı.

Pekii ülkemizde neler oluyor?

Teknoloji entegrasyonu yapılmaya çalışılıyor demiştim önceki yazımda. MEB kodlama ve robotik uygulamalarını müfredata almaya çalışıyor. Yüklü bir yatırım söz konusu bu da maalesef çalışmaları yavaşlatıyor. YEĞİTEK (Yenilik ve Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü), kodlama eğitimini desteklemek için blok tabanlı programlama ortamlarından Scratch, Alice ve Blockly’yi  “Düşün, Tasarla, Kodla” başlığı ile öğrenci ve öğretmenlerinin hizmetine EBA Kodlama modülüyle sundu.

İşte tam bu noktada Arduino tercihlerden bir tanesi.

Arduino, fiziksel bir programlama platformudur. Tek başına interaktif nesneler oluşturmasının yanında bilgisayar programlarına da bağlanabilir. EBA da tanıtımı yapılan Scratch da bağlanabildiği yazılımlardan bir tanesi. Şimdilerde Milli Eğitimin Arduino kursları mevcut. Gerçekten iyi projeler üzerinde çalışılıyor. Çizgi takip eden araba, park sensörü, dijital saat, çeşitli oyunlar, trafik ışıkları gibi daha bir çok şey yapıldı ve yapılmaya devam ediyor. Merak edenler için aşağıya linkini bırakıyorum projeleri inceleyebilirsiniz.

10
like
3
love
0
haha
1
wow
0
sad
0
angry
15 Yorum konuları
0 Konu cevapları
0 İzleyiciler
 
En çok tepki verilen yorum
En yeni yorumlar
15 Yorum yazarları
enes gilGülsüm ApişReha KarakayaTriskacocuHüseyin çetin Son yorum yazarları
  Abone ol  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
enes gil
Üye

muhteşen mucitlermiş

Gülsüm Apiş
Üye

İlgimi çeken bir yazı,paylaşım için teşekkürler

Reha Karakaya
Yazar

Güzel bir anlatım. Pek bana göre değil.

Triskacocu
Yazar

Pek ilgi alanıma girmeyen konu ama teşekkürler

Hüseyin Çetin
Üye

Mühendislik okuyanların korkulu rüyası