Nintendo’nun borsadaki döviz kurunun %30’u 4 ayda yok oldu ve Switch konsoluna bağlı 12 aylık finansal başarıyı da silerek analistleri şaşırttı.

Nintendo borsada gevşedi. Şubat ayı sonunda yaklaşık 500.000 yen (386 avro) seviyesine ulaştıktan sonra, firmanın hisseleri Tokyo borsasında değerinin %30’undan fazlasını kaybetti. Bu düşüş çoğu analistin tepkisini çekti çünkü Nintendo için her şey güzel olmalı.

Mart 2017’de piyasaya sürülen Switch konsolu iyi satış yapıyor. Yılda 17 milyon adet satılan ünite, beş yıl boyunca yalnızca 13.5 milyon adet satılan Wii U ünitesinde yaşanan fiyaskoyu unutturdu. The Legend of Zelda: Breath of the Wild ya da Super Mario Odyssey gibi Japon gruplarının bayiliklerine dayanan yeni oyunlar da ticari bir kritik başarıya ulaştılar.

Bu güzel performanslar maliye raporlarına iyi bir etki sağladı. Geçtiğimiz Mart ayının son haftasında, mali yılın sonuna gelindiğinde Nintendo’nun gelirleri iki katına çıktı ve kazanç miktarı bir önceki yıla kıyasla altı kat artarak 178 milyar yen oldu.

Reklamların Eksikliği Ve Yavaşlama Talebi

Peki bu düşüş nasıl açıklanacak? Uzmanların bu konuda birkaç hipotezi var. Bazıları, Nintendo’nun Haziran ayında gerçekleşen dünyanın en büyük video oyunları şovu olan Electronic Entertainment Expo (E3) ‘da yaptığı konferansta duyurulara gölge düşürdü. Şirket, şirketin bahar aylarında düzenlediği yıllık konferansta çoktan birkaç oyun çıkardığını duyurdu.

Diğerleri oyunun çevrimiçi oyunlarıyla ilgili sorunlardan bahsetti, örneğin geleceğin oyunu olarak gösterilen Mario Tennis Aces’in demosunu oynayan oyuncular, sunucuların yavaşlığını eleştirdi. Bazı borsaların matematiksel gidişatına daha fazla ilgi duyan tüccarlar ise, “grafikçiler”i arkasındaki şirketlerin finansal sağlıklarından daha çok suçladılar. Şirket yöneticileri 2017 yılında Nintendo hissesinin yeniden canlanmasından sonra hızlı bir kâr elde etmek için hisselerini büyük ölçüde satabilirlerdi ama yapmadılar.

Yatırımcı güvenindeki düşüş, ikonik patron Satoru Iwata’nın 2015 yılındaki ölümünün ardından, aradan üç yıl sonra gelen yeni CEO’su Shuntaro Furukawa’nın Nisan ayında görevi devralışına denk geldi.

Nintendo mobil oyunlarla rekabet eden müthiş bir şirket. Nintendo Switch’i çıkararak bu başarısının üstüne bir kat daha koydu. Aynı zamanda Super Mario Run gibi oyunları da android piyasasına sokarak farklı firmalarla rekabet etmeye başladı. Şimdi Switch’in oyun kataloğu yeni başlıklar ile doldurulacağından, birçok analist hala bir umutla şirketin toparlanmasını bekliyor.

Kaynak

9
like
1
love
0
haha
0
wow
0
sad
0
angry
10 Yorum konuları
0 Konu cevapları
0 İzleyiciler
 
En çok tepki verilen yorum
En yeni yorumlar
10 Yorum yazarları
Osman toptaşReha KarakayaSamet Eyi.Endymionbilge Son yorum yazarları
  Abone ol  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
mehmetcan
Üye

Konsolları ile çok ilgimi çeken bir marka!

okan88
Yazar

Bugünkü oyun teknolojisinin temel taşlarından biri. Toparlanmalı, toparlanır da.

Sinan
Yönetici

Nintendo başlı başına bir dünya, muhakkak toparlanır, öyle kolay kolay batacak bir şirket değil.

canaksel
Üye

harikulade bir paylaşım olmuş

mustafa
Üye

Mobil oyun sektörü çılgınlar gibi büyüyor onunla birlikte şirketleride büyüyor.Bu düşüşün ben uzun süreli olacağını sanmıyorum en kısa zamanda yine eski seviyelere çıkar.