Güzel soru. Öğünlerden ekmeği çıkarmak iyi bir fikir mi? Acaba akşam yemeğinde yenilen bir tabak makarna sabah tartının ibresini ne kadar sağa kaydıracak?

Nişastalı besinler vücuda enerji verirler ama aynı zamanda ertesi güne kadar kilo verme çabalarınızı boşa çıkarırlar. Bununla birlikte, işten veya okuldan döndüğümüz bir günün sonunda, bir tabak makarna hazırlamaktan daha kolay bir şey yapmak aklımıza gelmez, gelse bile yapmaya üşeniriz. Ekmeğe gelirsek, dilimleri azaltmak ve türü değiştirmek ile beraber, salatalara ağırlık vermek tüm diyet programlarının vazgeçilmezidir.

Ekmek, tahıllar (pirinç, buğday, arpa, yulaf, çavdar, vs) ve bakliyatlar (mercimek, bakla, nohut, kuru fasulye, vs) nişastalı besinler ailesini oluştururlar. Bu besinler, vücut tarafından yavaşça özümsenen şekerlere dönüşürler ve vücuda ihtiyaç duyduğu enerjiyi verirler. Yalnız, eğer bu enerji akşama kadar harcanmazsa kendini yağa dönüştürür. Beslenme uzmanı Corinne Chicheportiche-Ayache, “Çok fazla bu besinlerden tüketilirse, vücutta stoklanırlar ancak onları tamamen hayatımızdan çıkarmak çok doğru bir fikir değil.” diyor. Uzmana göre, nişastalı gıdalar tarafından sağlanan tokluk etkisi, kilo vermek amaçlansa bile dikkate alınmalıdır.

Uzman, “Her öğünde nişastalı besinler olmalı. Akşamları, eğer kişi hareketsizse, birdenbire duyduğu açlıktan kaçınmak için her zaman iki dilim ekmek öneriyorum. Yoksa sofradan doymadan kalkıyor ve kendini her dakika mutfağın önünde buluyor.” Pirinç ya da makarnanın kilo aldırması sorulduğunda ise uzmanımız, “Sorun makarnada ya da pirinçte değil. Sorun, içine ilave edilen soslarda ya da başka besinlerde.”  diyor.

Beslenme uzmanına göre, fiziksel aktivite eksikliğinde, kahvaltılarda nişastalı besinlerden tüketmek geceleri bastıran açlığın önüne geçiyor. “Eğer salata yemekten memnunsak ve bunu sürekli hale getirmişsek, akşamları salatalardan veya sebze yemeklerinden önce bir tabak makarna ya da bir dilim ekmek yeme arzusunu mutlaka hissederiz.” İşten veya okuldan sonra yapılan sporun ardından nişastalı besinler yeme isteği kaçınılmazdır, çünkü yoğun bir enerji sarfiyatı yaşanır. Bu yüzden vücut depolarını yeniden doldurma ihtiyacı duyar. Uzmanımız böyle anlarda dört ya da beş kaşık makarna ya da pilav yemenin vücuda faydalı olacağını ekliyor. Atletik olun ya da olmayın. Eğer vücudunuzun glisemik indeksi düşük olduğunun sinyallerini vermeye başladıysa, nişastalı gıdalar grubuna mutlaka ağırlık vermelisiniz. Vücut ne kadar güçsüzse, sindirimi gerçekleştirmesi o kadar uzun sürer ve bu esnalarda kandaki şeker oranı yükselmeye başlar.

Son olarak, gece yemeklerinden kaçınmak için, uzmanımız akşam yemeklerinde patates ve beyaz pirinci öneriyor. İlaveten, nişastalı besinlerin aşırı miktarlarda tüketilmemeleri adına dengeyi sağlamak için, kurutulmuş veya taze sebzelerle karıştırılması şartıyla, mercimek ya da fasulye tüketebileceğimizi sözlerine ekliyor.

KAYNAK

12
like
2
love
0
haha
2
wow
0
sad
0
angry
13 Yorum konuları
7 Konu cevapları
0 İzleyiciler
 
En çok tepki verilen yorum
En yeni yorumlar
15 Yorum yazarları
Ravza Gül ErgülTriskacocuyellowredReha KarakayaMaydogan Son yorum yazarları
  Abone ol  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
Çalı Kuşu
Yazar

Beslenme noktasında temel prensibim. Sağlıksız olduğunu bile bile tüketme. Diyelim ki tükettin aşırıya kaçma. Diyelim ki aşırıya da kaçtın. Ne yaparsan yap hareketsiz kalma. Kısacası her şey insân için için yeter ki nasıl, ne kadar, niçin sorularını doğru okuyup o yönde irade kullanımı gösterebilmek. Emeğinize sağlık efendim

okan88
Yazar

Soslamayınca da çok tadı olmuyor ki Bilge :)) ama daha dikkatli olmak lazım kesinlikle. Faydalı bilgiler ve bu güzel yazı için teşekkürler.

hilal
Üye

Diyette olan biri içinde çok güzel oldu bu bilgiler. Bilgeden yine güzel bir içerik.

Zavorko
Üye

Spor yapan birisi olara nişastalı besinler vazgeçilmezimdir.öyleki haftanın 5 günü bol soslu makarna ve yanında iki dilim ekmekle o gün için karbonhidrat ihtiyacımı karşılıyorum.

Sevdasevda
Üye

Yemek benim için bir terapi adeta. Kendime kızıyorum, sonra da yemekle şımartıyorum:))