Obsidyen, doğal olarak ortaya çıkan volkanik bir camdır.

Lavın çok hızlı bir şekilde en az kristal oluşumuyla soğuması sonucunda ortaya çıkar. Yüksek silisli lavın kimyasal oluşumu yüksek bir vizkozite ve polimerizasyona yol açar. Bu sebeple kristaller oluşamaz ve sert, kırılgan bir madde olan obsidyen ortaya çıkar.

Tarih boyunca kesici ve delici aletlerde kullanılan obsidyen bir dönem deneysel bistürilerde de kullanılmıştır.

Anadolu tarihinin bir parçası olan obsidyen aletler mevcuttur. Fotoğraftaki kesici alet ve taşlar Tilkitepe’de bulunmuştur. Bu aletlerin birçok amacı vardır.

Doğru kırılmış bir obsidyen o kadar mükemmel bir şekilde keskindir ki, en sert çelik bile mikroskop altında köşeli ve girintili gözükürken, obsidyen bir bıçak elektron mikroskobu altında bile keskin ve düzgün bir keski gösterir. Bu, minimal bir güçle bile tehilkeli kesikler atabileceği anlamına gelmektedir.

Fotoğrafta modern bir rekreasyonu bulunan silah “macuahuitl” ismini alır ve Aztekler ve başka mezoamerikan kültürler tarafından kullanılmıştır. Doğru kırılınca çok sivri kenarlar oluşturan obsidyenin yapısı ve silahın aralıklı tasarımı, korkunç yaralanmalara yol açabilmesini sağlar.

Ispanyalı saldırganlar mezoamerikaya saldırırken Hernan Cortes isminde bir liderin altında görev yapan Bernal Dial del Castillo’nun yazdığı bir hikayede, Pedro de Moron isminde bir atlının mızrağını kaybetmesi sonucunda kılıçlar ile ağır yaralandığını ve hatta tek bir vuruşla atının kafasını kopardıklarını anlatmaktadır.

Ama her şey acımasız ve kanlı değil, ne de olsa obsidyenden yapılan çok güzel heykel ve figürler mevcut. Bunun dışında obsidyen değerli bir taş olarak da kullanılır, yapısı ve rengine göre değerlenir. Kristobalit denilen bir maddenin obsidyende varlığı, fotoğraftaki domuzcuktaki gibi obsidyene beyaz lekeler verir. Bu tür obsidyene “kar tanesi obsidyeni” denir.

7
like
1
love
0
haha
3
wow
0
sad
0
angry
13 Yorum konuları
1 Konu cevapları
0 İzleyiciler
 
En çok tepki verilen yorum
En yeni yorumlar
13 Yorum yazarları
Tuğçe AçıkgözCan canİlkay BozkuşyellowredReha Karakaya Son yorum yazarları
  Abone ol  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
mustafa
Üye

Her taş işlenince bir mücevhere dönüşüyor resmen.

Sinan
Yönetici

Diğer taşlar kadar hoş bir görüntüsü yok bu camın. Ancak son karedeki gibi objelere dönüşürse oldukça hoş bir görüntüye kavuşuyor.

Tuğçe Açıkgöz
Üye

ben obsidyeni ilk kez minecraft´ta gördüm. lavın üzerine su döküyorsun öyle oluyor

Can can
Üye

Tarih boyunca kesici ve delici aletlerde kullanılan obsidyen bir dönem deneysel bistürilerde de kullanılmıştır.

İlkay Bozkuş
Yazar

Minecraft ta en zor parçalanan arkadaş:)