Bütün dünyada obesite ve kalp rahatsızlıklarına bağlı sağlık sorunları giderek artıyor. Bunun farkında olan çalışanların ise iş ortamında sağlıklı yaşama verdikleri değer her geçen gün artıyor. Daha ergonomik, hijyen çalışma ortamları istiyor. Şirketler bu konuda zaten bir takım çalışmalar yapıyor ama söz konusu sağlık problemleri artık bürolarda çalışanları daha fazla tehdit etmeye başladı.

Bu konuyla ilgili olarak Mayıs 2003’de Lexisnexis.com’da yayınlanan yazıda şirketlerin bunun önüne geçmesi için çalışanları için egzersiz yapabilecekleri ortamları sunmasını öneriyor. Şirketlerin, bu tarz egzersiz programlarının yararlarının farkında olması gerektiğini belirten uzmanlar; bu sayede işten kaynaklanan stresin azaltılabileceğini, çalışanların enerjisinin artabileceğini ve sağlık harcamalarında azalma olacağını belirtiyor. Egzersiz yapmak için salonlara gitmeye vakit ayıramayan çalışanlar şirket içindeki bu tür uygulamalara son derece sıcak bakıyor. Özellikle; daha fazla stres ve daha çok yemek eğiliminde olan erkek çalışanların bu tür çalışmalara katılması için desteklenmesi gerektiğini söyleyen uzmanlar; egzersiz sırasında verilen – derin nefes alma gibi… – rahatlama becerilerinin de çalışanların önemli toplantı ve sunumlara hazırlanması için önemli olduğunu vurguluyor.

Birçok şirket sağlık problemlerine daha farklı bakmaya başladı aslında. Çalışanalrının sağlıklı olmasının kendilerine maliyet avantajı getireceğini düşünüyor. Uzmanlar bu konuda şu yorumu yapıyor: “Eğer sağlıklı ve verimli bir işgücünüz olursa, şirketiniz de sağlıklı ve verimli hale gelir. Sizinle çalışan kişilerin; özellikle üst düzey yöneticilerin sağlıklarına uzun süreli olarak özen gösterirseniz uzun vadeli büyük sorunlarla boğuşmak durumunda da kalmazsınız.” Sağlık sorunlarına bağlı işgünü kayıpları tüm dünyada etkisini gösteriyor. Örneğin 2001 yılında İngiltere’de aşırı kiloya bağlı olarak ortaya çıkan sağlık sorunları nedeniyle 18 milyon “hasta günü”nün kaybedildiği belirtiliyor. Obeziteden kaynaklanan sağlık sorunlarının da her yıl ABD şirketlerine milyar dolara mal olduğu bilinen bir gerçek.

            Durum böyleyken şirketimiz bize bu tür imkanları sağlayamıyorsa ne yapacağız? Eğer şirketinizde böyle imkanlar yoksa işte size uzmanların gün içerisinde yapabileceğiniz basit önerileri:

Rahat bir şekilde oturuyor musunuz? : Sağlığınız açısından en uygun sandalyede sırtınızı ve belinizi arkanıza yaslayabilirsiniz. Ayrıca sandalyenizin yüksekliğini, sırt pozisyonunu ve eğimini ayarlayabiliyor olmanız gerekir. Dizlerinizin kalçanızla aynı hizada olmasına özen gösterin.Ayaklarınızı yere basın: Sandalyenizi rahat bir şekilde ayarladınız. Şimdi bir de ayaklarınıza bakın. Yere basıyorlar mı? Eğer basmıyorsanız biraz ayaklarınızı dinlendirmeye ihtiyacınız var demektir. Ayaklarınızı yere koymak eklemlerinizdeki ve kaslarınızdaki basıncı biraz hafifletecektir.Belinizin desteklendiğinden emin olun: Bel ağrılarını engellemek için, masanızda dik oturmalısınız. Eğer sandalyeniz belinizi desteklemiyorsa, arkanıza küçük bir yastık ya da katlanmış bir havlu koyabilirsiniz.

Eğer bilgisayarla çalışıyorsanız monitörün pozisyonunu kontrol edin: Artık tamamen rahat oturuyorsunuz şimdi sıra monitörünüzün pozisyonuna bakmaya geldi. Uzmanlara göre monitör gözlerinizden 50-100 cm arası uzaklıkta durmalıdır ve monitörün üstü göz hizanızda olmalıdır.

Telefon kullanmak: Eğer telefonda çok zaman geçiriyorsanız, telefonu büyük bir ihtimalle omzunuz ve kulağınız arasına sıkıştırarak konuşuyorsunuzdur. Fakat bu pozisyon boyun kaslarınız için çok zararlı bunu unutmayın.

            Şirketlerin çalışanların sağlıklarına verdikleri önem her geçen gün artıyor. Küresel rekabette avantajın insan kaynağında olduğunu farkeden şirketler artık asıl avantajın sağlıklı insan kaynağında olduğunu keşfedeceklerdir.

6
like
1
love
0
haha
0
wow
0
sad
0
angry
5 Yorum konuları
0 Konu cevapları
0 İzleyiciler
 
En çok tepki verilen yorum
En yeni yorumlar
5 Yorum yazarları
yellowredMaydoganSevdasevdamustafaÇalıkuşu Son yorum yazarları
  Abone ol  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
Çalı Kuşu
Yazar

Birçoğunu farkında olarak ya da olmayarak yapıyoruz ne yazık ki. Ofis çalışanı olmak gerçekten zor. Hareketsizlik gerçekten de insan sağlığına zarar veren faktörler arasında baş sıralarda. Emeğinize sağlık efendim faydalı bir çalışma olmuş.

yellowred
Yazar

pratikte uygulamak zor oluyor, sonra gelsin bel ağrısı gitsin boyun ağrısı.

Maydogan
Üye

Ofiste sürekli aynı pozisyonda ve hareketsiz çalışma yıllar içinde çeşitli sağlık problemlerine sebep olabilmektedir

Sevdasevda
Üye

Normal hayatta da dikkat etmiyoruz ki. Ofis hayatımız olsa ne olur acaba?

mustafa
Üye

Ofis çalışanlarının kronik rahatsızlığı bel,omuz ve eklem ağrısı oluyor.Bu konu ofiste çalışanlar için faydalı bilgiler teşekkürler.