Kaynaştırma , özel eğitim ihtiyacı olan bireylerin eğitim ortamlarında akranları ile birlikte resmi ve özel eğitim kurumlarında sürdürebilmesinin sağlandığı özel eğitim uygulamalarıdır. Engelli öğrencinin destek hizmetleri ve uygun planlamalarla çeşitli düzenlemelerin uygulandığı programlarda eğitimi ön plandadır.Burada amaç engelli çocukları normal ortam ve sosyal yaşamla bütünleştirmektir.

Her tür düzeyde engele sahip öğrenciler için gereken uygulamadır.Eğitim ortamlarındaki kısıtlayıcı ortamların ortadan kaldırılması amaçlanır. Öğrenciler bireysel özelliklerine göre değerlendirilir. Uygulama ilkeleri olarak her bireyin akranları ile aynı eğitim ortamında eğitim görmesi bireylerin gereksinimlerinin dikkate alınması , okul merkezli olması , bireysel öğrenmenin ön plana çıkması ve bir özel eğitim uygulaması olmasıdır.

Tam Zamanlı Kaynaştırma :Bireylerin kendi yaşıtı akranları ile beraber sınıfta eğitim görebilmesi ve sosyal olarak bütünleştirilmesi amaçlanır. Bireysel eğitim ön planda olup ., özel eğitime ihtiyacı olan öğrenci her sınıfa eşit şekilde paylaştırılır.

Yarı Zamanlı Kaynaştırma Uygulamaları : Öğrencinin özel eğitime devam etmesi yanında kaynaştırma uygulaması yapılan sınıftaki etkinliklere de katılması amaçlanır. Sosyal bütünleşme amaçlanır. Birden fazla yetersizliği olan öğrenci özel eğitim okulunda ve sınıflarında eğitime devam eder.

Kaynaştırma programlarında okul – veli – öğrenci işbirliği çok önemlidir. Rehber öğretmen tüm envanterlerin v işlemlerin takibini yapar. Görme engeli olan çocuklara göre ortam araç gereçleri hazırlanır.İşitme engeli olan öğrenciler için yapılacak düzenlemeler de profesyonel destek alınmalıdır.Ortopedik engelli öğrencilerin çalışmalardan hangilerinden muaf olacakları önceden tespit edilir.

Öğretmen ortamların düzenlenmesinden sorumludur.Öğrencinin dikkatine göre düzenleme yapılmalıdır.Temel beceri düzeyleri önemsenmelidir. Program içeriği işlevsel olmalıdır. Ders kitapları engel türüne uygun hazırlanmalıdır. Çalışma ortamı uygun şekilde düzenlenip ışık , ses ve havalandırma uygun hale getirilmelidir.

 

7
like
1
love
0
haha
0
wow
0
sad
0
angry
6 Yorum konuları
2 Konu cevapları
0 İzleyiciler
 
En çok tepki verilen yorum
En yeni yorumlar
7 Yorum yazarları
Çalı KuşuMustafa UcaHüseyin AtakKara penceMurat Siyli Son yorum yazarları
  Abone ol  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
mustafa
Üye

Yazınız için teşekkürler zevkli bir konuydu.

Muhammet Yiğit
Yazar

Güzel bir yazı olmuş eline sağlık …

Çalı Kuşu
Yazar

Üzerinde durulması önemli bir konu; ancak yine de gerilerden seyrediyoruz efendim.

Mustafa Uca
Üye

Gayet başarılı bir yazı 📝 destek olarak meb ten böyle şeyleri değerlendirmelerini isteyebiliriz.

Hüseyin Atak
Üye

Öncelikle teşekkürler murat bey.
Eksik olduğumuz konulardan bir tanesi malesef..
Konuyu biraz farklı yönden alacam ama demeden de geçemeyeceğim Daha bir kaç gün önce haberlerde çıktı engelliler için yapılan asansör vs. Yerlere sağlıklı özellikle de gençler kullanıyor ve niye engellilerin yerini kullanıyorsun diye sorduğunda ilk ben geldim diye biliyor. Malesef saygı kavramını her geçen gün kaybediyoruz…