İlk olarak kitabın tanıtım bülteninden alınmış olan özet ile başlayalım.

…Frankenstein ailesinin Cenevre yakınlarındaki şatosunda, birbirine güçlü duygularla bağlı ikiz kardeşler Victor ve Konrad… Güzelliğiyle büyüleyen kuzenleri Elizabeth… ve dostları Henry…

Şatonun dehlizlerinde gizli, simyanın sırlarıyla dolu kitapları barındıran Karanlık Kütüphane’yi tesadüfen bulan gençler, farkında olmadan Pandora’nın Kutusu’nu da açmışlardır. Bu tesadüfün hayatlarının dönüm noktası olmasını sağlayacak olaylar, ikizlerden Konrad’ın ölümcül bir hastalığa yakalanmasıyla başlar. Kitapların birinde adı geçen Hayat İksiri’nin yapılabilmesi için gerekli olan bileşenleri bulma yolunda tehlikeli bir maceraya atılan Victor, Elizabeth ve Henry, Konrad’ı kurtarabilecekler mi? Aşk ve dostluğun, kardeşlik ve aile bağlarının, bencillik ve özverinin, cesaret ve kararlılığın sınandığı bu serüvende kazanan kim olacak?

Ödüllü yazar Kenneth Oppel, Macarca, Portekizce, Almanca, Fransızca, İspanyolca ve hatta Tayca gibi birçok dile çevrilen bu genç yetişkin türündeki romanında, Mary Shelley’nin ünlü kahramanı Frankenstein’a yeniden hayat veriyor.Karanlık İşler, dünya edebiyatının önemli klasiklerinden Frankenstein’a yakışan bir roman. Gerçek anlamda, Frankenstein’ın Çıraklık Dönemi.

Peki neden bu kitabı okuyalım?

“Niyetlerin en safı bile, en karanlık tutkuyu kışkırtabilir.”

K.Oppel’den ‘Karanlık İşler’ kitabını 5.gününde bitirdim ve yorumumu ekleyeyim dedim.

Öncelikle kitabı 5 günde bitirdiğimi söyledim ama inanın zorlasaydım bir günde bitirirdim.Sebebi kitabın “akıcı” olması.Laf olsun diye söylemiyorum.Yazar işi biliyor.5-10 Sayfa okuyayım diye oturduğumda kısa sürede 25-30 sayfa okuyordum.

Kitabı sevdim. Kitabı çok sevdim.Hatta size diyorum ki; hemen sipariş edin, alın, okuyun. Çünkü kitap popüler değil ve hakkında konuşabilececeğim çok kişi yok.

Kitabı anlamak için öncesinde ya da sonrasında mutlaka ‘Mary Shelly’den “Frankenstein”ı okuyun. Romanda “Frankenstein”a bol gönderme var. Ben bu kitabı “Frankenstein”dan önce okudum ama yine de sıkılmadan okudum. Kitap zaten “Frankenstein”ın Çıraklık Dönemi olarak geçiyor. Yok böyle bir kitap.

Kitap’Simya’ bilimi üzerine kurulu.Bu kitaptan sonra; simya bilimine karşı bakış açım değişti.Simya hakkında olunacak daha çok kurgu kitap var…

“Frankenstein” bittiğinde çok üzülmüştüm.Bu kitap bana teselli mahiyetindeydi.Tâ ki son bölüme kadar…

Kitapta; aşk, tutku, arzu, kıskançlık, bencillik, öfke, inançlar, bilim, simya ve aile kavramları iç içeydi. Bu kitap ön yargınızı kırıyor ve kendine hayran bırakıyor. Kitabın başı sıkıcıydı.Kitaba alışmakta güçlük çektim. Yine de bunun hemen hemen her kitapta olduğunu da unutmayalım.

Kitap çocuk kitabı modundan çıkıp biraz daha yetişkinlere hitâp etseydi güzel olurdu.

Ben kitaptan “Frankenstein”kitabı için alternatif bir son bekledim.Fakat yazar bizi kitabın sonunda üzmek için elinden geleni yapmış. (Evet, bu madde “SPOİLER” içeriyor.)

İyi okumalar!..

16
like
3
love
0
haha
2
wow
0
sad
0
angry
10 Yorum konuları
0 Konu cevapları
0 İzleyiciler
 
En çok tepki verilen yorum
En yeni yorumlar
10 Yorum yazarları
Koray CömertTuğçe AçıkgözGülsüm ApişHüseyin çetinyellowred Son yorum yazarları
  Abone ol  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
Çalı Kuşu
Yazar

Emeğinize sağlık efendim. Okuduğunuz eserle ilgili yapmış olduğunuz bu çalışmanın seri halinde devam etmesi benim açımdan hem takibi hem de takdiri beraberinde getirecektir.Başarılar dilerim.

EMIN ALTINTAS
Yazar

Spoiler kötü biri hiç sevmem kendilerini. Unutunca bunu okurum.

Özgür
Üye

Tavsiyen için teşekkür ederim

Tuğçe Açıkgöz
Üye

deneyeceğim bu kitabı. bu arada anlatımınız çok hoş 😀

Gülsüm Apiş
Üye

Yazının içeriğinden çok fotoğraftaki ekskirim dikkatimi cekti,eskirimle çok küçük yaşlardan izleyici olarak tanışmıştım