Geçtiğimiz günlerde Samanyolu’nun çekirdeğindeki süper kütleli kara delik olan Sagittarius A ile ilgili bir takım bilgiler vermiştik. Önceki yazımıza buradan ulaşabilirsiniz. Canavar kara delikten yeni haberler var! Devam eden gözlemlere dayanarak, astronomlar canavar kara deliğin 44 milyon km (27.34 milyon mil) çapında olduğunu ve Güneşin 4.31 milyon katı olduğunu belirlediler.

Bir kara delik bir yıldızı yuttuğunda ne oluyor? Bilinen senaryo şuydu: Zamanla bir yıldız kara deliğe çok yaklaşacak ve şiddetli bir süreçte parçalanıp yok olacaktır. Bu olay, gök bilimcilerin bir yıldızın tükendiğini bilmesini sağlayan radyasyon parıltıları yaymasına neden olacaktır. Ne yazık ki, onlarca yıldır astronomlar bu olayları diğer galaktik fenomenlerden ayırt edemediler. Son yaşadığımız gelişmeler ile bu durum senaryo olmaktan çıktı. Astrofizikçiler yeni bir çalışmaya imza attılar ve bu olağanüstü olayın birleşik bir modelini ortaya koydular. Model, bu nadir olayları anlamak için temel çerçeve sunacak.

Çoğu gökadada, süper kütleli kara delikler (SMHB) aktif olarak herhangi bir materyal tüketmezler ve bu yüzden herhangi bir ışık yaymazlar. Bu durum onları Aktif Galaktik Çekirdeklere (AGN) sahip olan galaksilerden ayırt eder. Bir yıldız parçalandığında, yoğun miktarda radyasyon salınımı gerçekleşir. Dai’nin açıkladığı gibi :“Maddelerin kara deliğe nasıl gireceğini görmek ilginçtir. Kara delik yıldız yiyorken, çok miktarda radyasyon yayılıyor. Radyasyon gözlemleyebileceğimiz bir şey. Onu kullanarak fiziği anlayabilir ve kara delik özelliklerini hesaplayabiliriz. Bu, son derece ilgi çekici geliyor. “

Geçtiğimiz birkaç yılda, birkaç düzine aday, geniş alanlı optik, UV araştırmaları ve X-ışını teleskopları kullanılarak tespit edilmiştir. Bazıları çoğunlukla X-ışınları yayarken, diğerleri çoğunlukla ultraviyole ışık yayarlar.

Çalışma, Niels Bohr Enstitüsü‘nün Karanlık Kozmoloji Merkezi’ndeki fizikçi Jane Lixin Dai tarafından yönetildi. Maryland Üniversitesi ve California Santa Cruz Üniversitesi üyeleri de bu çalışmada yer aldı. Modelde Dai ve meslektaşları; genel görelilik, manyetik alanlar, radyasyon ve gaz hidrodinamiği unsurlarını birleştirdi. Ekip ayrıca, son teknoloji bilgisayarlı hesaplama araçlarına ve son dönemde edinilen -Jens Hjorth Vakfı, ABD Ulusal Bilim Vakfı ve NASA tarafından finanse edilen- büyük bilgisayar kümelerine de güveniyor. Ekip farklılıkları gözlemcinin görüş açısıyla açıklıyor.

Ekipte bulunan Ramirez Ruiz, “Bu canavarı kaplayan bir örtü var sanki. Bazı açılardan bakıldığında bu örtünün kalktığını, bazense bu örtünün her yeri kapladığını görüyoruz. Canavar hep aynı, ancak bizim bakış açımız sürekli değişiyor.” dedi.

Önümüzdeki yıllarda, bir dizi planlanmış araştırma projesinin kara deliklerin yıldız avına ilişkin daha fazla veri sunması beklenmekte. Ancak bu model, araştırma alanını genişletmeye çok yardımcı olacak ve olayların tutarlı bir çerçeveye oturtulmasını sağlayacak.

 

9
like
1
love
0
haha
7
wow
1
sad
0
angry
11 Yorum konuları
1 Konu cevapları
0 İzleyiciler
 
En çok tepki verilen yorum
En yeni yorumlar
11 Yorum yazarları
Sinan ParlakyellowredTriskacocumustafaaybar_x Son yorum yazarları
  Abone ol  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
Popüler Fanzin
Yönetici

Enteresan. Şu yazıya yorum yağması lazım. Güneşin 4.31 milyon katı bir kara delik. İnsan bunun üstüne yıllarca hayal kurabilir.

gozdetutan
Üye

Çok güzel bir yazı, lütfen paylaşmaya devam edin♥️

Wasabi
Üye

çok ilginç bir konu, bunun gibi yazıların devamını bekliyorum ellerinize sağlık

Çalı Kuşu
Yazar

Sıla kozmokolojik aleme aşırı meraklı biri olarak gönülden tebriklerimi arz ederim..Muazzam bir yazı olmuş

demir.demirgil
Üye

Bilim; gezegenimizi ve evreni anlamamızda kim bilir zamanla bize daha neler sunacak, göreceğiz..