Basit bir şekilde ele alırsak, bir bozuk parayı havaya attığımızda iki ihtimal vardır.

Yazı veya tura gelir. Bu da 1/2 olasılık yazı, 1/2 olasılık tura demektir. Olasılıkların toplamı her zaman 1’dir.

Bu bize öğretilen basit matematiktir. Bir zarın altı yüzü vardır. Herhangi bir rakamın gelme ihtimali 1/6’dır. 6 tane 1/6’nın toplamı 1 yapar. Bu da bize öğretilmiştir.

Sokağı dönerken bir okul arkadaşınıza rastlamanız bir ihtimaldir. Ve siz buna tesadüf dersiniz. Bu olasılık, tesadüf gibi kavramlar gerçekten var mı?

Olasılıksız kitabını okuduysanız ne demek istediğimi anlamışsınızdır. Okumayanlar için özet geçmek gerekirse, olasılık kavramının olmadığına her bilginin bilinmesi halinde bütün sonuçların tahmin edilebileceğine inanan bilim dalına determinizm deniyor.

Verdiğimiz örnekleri ele alalım, bir paranın yazı veya tura gelme ihtimali var dedik.

Biz parayı havaya attığımızda paraya uyguladığımız kuvvet, havadaki sürtünme, paranın alaşımındaki maddelerin miktarı, düşeceği yerin cinsi, ne kadar yükseğe fırlatılacağı gibi pek çok etken yazı veya tura gelmesine etki eder. Determinizm der ki, bu verilerin hepsini bilirseniz, yazı veya tura geleceğini bilirsiniz. Olasılık yoktur.

Arkadaşınızla karşılaşmıştınız az önce. Sizin bankaya giderken, O’nun da arabasına giderken karşılaştığınızı varsayalım. Size dair bütün detaylar, faturanız, bankaya gitmek için uygun olacağınız zaman, ruh haliniz, arkadaşınızın arabasını park ettiği yer, harcayacağı zaman, yürüme hızı, ve aklınıza gelen bütün diğer etmenleri bir veri olarak bilgisayara girebilseydiniz, arkadaşınızla orada karşılaşacağınız bir ”sonuç” olarak karşınıza çıkacaktı. Ve o karşılaşma bir olasılık olmayacaktı.

Eğer okumadıysanız ”Olasılıksız” kitabını mutlaka okuyun, seveceğinize eminim.

10
like
2
love
0
haha
0
wow
0
sad
0
angry
18 Yorum konuları
0 Konu cevapları
0 İzleyiciler
 
En çok tepki verilen yorum
En yeni yorumlar
17 Yorum yazarları
HalilCanHüseyin ÖzerMaydoganEbru Altınokmuhammed altunkayNak Son yorum yazarları
  Abone ol  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
Çalı Kuşu
Yazar

Okumuş olduğum bir eser; ancak ihtimâl kavramının tesadüf kavramıyla aynı anlama gelebileceği ya da birbirini karşılayabileceği noktasındaki görüşünüze katılmıyorum. Tevafuk çerçevesinden değerlendirmek daha doğru olacağı kanaatindeyim.

HalilCan
Üye

Matematikte öyle bir konu dahi var.

Hüseyin Özer
Yazar

Güzel içerik eline sağlık.

Maydogan
Üye

Okumadım ilginç gerçekten ama hiçbir zaman tüm verileri bilemeyiz ve haliyle kesin sonuçları bulamayız. Her konuda tüm verileri bilmek imkansız değil mi

Ebru Altınok
Üye

Benim kitabim