Parlak zekalı birtakım insanlar binlerce yıl boyunca Güneş ışınlarını yıkıcı işlerde kullanmayı denediler. Güneş ışınını bir yok edici olarak kullanmak ne kadar mümkün?

Çocuklar bile Güneş ışınlarının bir büyüteç kullanılarak bir şeyleri yakabileceğini bilir. Hepimiz Star Wars filmlerinden ışın kılıçlarına ve ışın mermileri sıkan silahlara aşinayız. İnsanlar binlerce yıl boyunca Güneş ışınlarının bu etkisinden yararlanarak bir ölüm ışını üretmenin yolunu aradı.

Arşimet, Sicilya’nın Roma istilasından kurtulması için ölüm ışınının kullanılabileceğini düşünmüştü. Grek ordusunu aynalarla donatacaktı. Roma ordu donanması geldiğinde aynalardan Güneş ışığı yansıtarak gemi filolarını yakmayı planladı. Plan o gün uygulanmamış olsa da 20. yüzyılda teknolojinin geldiği nokta bizi ölüm ışınının mümkün olduğuna ikna ediyor.

1930’larda dünya ikinci bir savaşa hazırlanıyordu. Alman mühendislerin Nazi ordusu için 150.000 candlepower (bir ışık şiddet birimi) şiddetinde bir ışın geliştirdiklerine dair raporlar geliyordu. ABD’de ise Tesla farklı bir tür ölüm ışını tasarlıyordu. Tesla, 400 kilometre uzaktaki bir uçağı vurmaya yetecek güçteki mikroskobik parçacıklar için ısı yerine 80 milyon voltluk elektrik kullanmayı düşünüyordu. Tesla’nın sevenleri Tesla’nın bu çalışmaları yaptığını duyunca eminiz üzülmüştür.

Tesla'nın projesinden ilham alınarak yapılan bir mini oyun

Neyse ki savaş teknolojisiyle ilgili bu tür yıkım projeleri henüz gerçekleşmedi. Ancak enerjiyi bir silah olarak kullanmak günümüzde bir gerçeklik haline gelmiştir. Amerikan Ordusu, kalabalıkları kontrol etmek için ölümcül olmayan, Active Denial System adlı bir enerji yönlendiriciye sahip. Odaklanmış elektromanyetik radyasyon dalgaları ile insanları hedef alıyor. Deri üzerindeki yağ ve su moleküllerini 50 dereceye kadar ısıtıyor. 3 saniye içinde dayanılmaz bir ağrı vermeye başlıyor. Ölümcül olmasa da teoride Arşimet’in planından ya da basit bir büyütecin işlevinden çok da farklı sayılmaz.

Kaynak

11
like
1
love
0
haha
2
wow
0
sad
1
angry
7 Yorum konuları
0 Konu cevapları
0 İzleyiciler
 
En çok tepki verilen yorum
En yeni yorumlar
7 Yorum yazarları
Reha KarakayaÇalı KuşuHadiOrdanyellowredMaydogan Son yorum yazarları
  Abone ol  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
Reha Karakaya
Yazar

Bir star wars hayranı olarak ilerde inşallah gerçek olur diyorum.

Çalı Kuşu
Yazar

Olmasına olur da ; ondan sonra ne olur işte o şimdilik büyük muamma. Emeğinize sağlık efendim.

HadiOrdan
Üye

çok güzel bir yazı olmuş…..

yellowred
Yazar

Neden olmasın?

Maydogan
Üye

Yakında mümkün olur