BU BİR DÜZENLEMEDİR!!

19. Osmanlı padişahı ve 98. İslam halifesidir. Annesi Hatice Turhan Sultan Babası ise I. İbrahimdir. 1642 yılında İstanbul da doğmuştur.

  1. Doğduğu zaman ülke genelinde şenlikler düzenlenmiş ve top atışları gerçekleşmiştir. Çünkü IV. Mehmet doğduğunda Osmanlı Soyu çok ciddi yok oluş tehlikesindeydi. Çünkü amcası IV. Mehmet tüm kardeşlerini öldürmüş, I. İbrahim  hariç onunda IV. Mehmet olana kadar çocuğu olmayınca halk içinde dedikodular yayılmaya başlamıştır. IV. Mehmet henüz 7 yaşındayken babası I. İbrahimin isyancılar tarafından indirilmesinin hemen ardından tahta geçmiştir. Daha doğrusu isyancılar kendilerinin yönlendirebileceği Mehmet’i henüz 7 yaşındayken tahta geçirmiştir.

IV. Mehmet Dönemi Yönetim Olarak 3 ayrı Devreye Ayrılır;

1) Kösem Sultan ve Hatice Turhan Sultan Devri; Bu dönemde devlet yönetimine isyancı zorbalar hakimdi. IV. Mehmet’e önce Kösem Sultan naiblik yapmıştır. Bu dönem Kösem Sultan ile Hatice Turhan arasında mücadelenin olduğu bir kargaşa dönemidir. Hatice Türban Köşem Sultanı ortadan kaldırtarak yönetimi eline geçirdi ve bu durum 1656 yılında Köprülü Mehmet Paşanın vezir olmasına kadar sürmüştür.

(Hatice Turhan Sultan)

 2) Köprülüler Devri; Bu dönem Köprülü Mehmet Paşanın vezir olmasıyla başlar. Köprülü Mehmet Paşa vezir olduğunda Osmanlı zorbalar tarafından yönetiliyordu,  hazine ve devlet yönetimi zor günlerdeydi. Askeri alanda isyanlar boy gösteriyordu. Tüm bu olayları atlatmak isteyen ve osmanlı yı eski görkemli dönemlerine döndermek isteyen Köprülü Mehmet Paşa çok geniş yetkiler istedi; bu yetkileri daha önce hiç bir devlet adamı istemeye cesaret edememiştir. İstediği yetkiler;  yaptıklarına asla karışılmaması, hakkında yapılan şikayetlere önem verilmemesi, devlet memuriyetlerinde yapacağı tayinlere ve azillere karışılmamasıydı. Baskılarla başa çıkamayan padişah naibi Hatice Türban Sultan tüm istekleri kabul etti ve yetkileri verdi.

15 Eylül 1656 yılında 78 yaşında ki Mehmet Paşaya Mührü Hümayün teslim edildi ve devlet yönetimi. Mehmet Paşa ya geçti. Bu şekilde II. Viyana kuşatmasına kadar başlayacak olan Köprülüler dönemi başladı. Mehmet Paşa önce 1658 yılında Erdel’e bir sefer düzenledi ve buradaki başarısıyla Serdar-ı Ekrem unvanını aldı. Ve buradaki ayaklanmayı bastırdı,  Aynı yıl içerisinde Celalilerin üzerine yürüyerek ayaklanmayı bastırdı, Almanya,  Hindistan ve Fransa ile iyi ilişkiler kurdu. 30 Ekim 1661 yılında vefat etmiştir. Vefatının ardından yerine oğlu Fazıl Ahmed Paşa gelmiştir,  bu dönemde Almanya ya savaş ilan edilmiştir. Savaşta Uygar kalesi fethedilmiş ve vaşvar antlaşması imzalanmıştır. Köprülüler dönemi Esad paşanın 1726 yılında ölümüyle son bulmuştur

3) Felaket Yılları;

1686 yılında Budapeşte’nin düşmesi çok büyük yıkım oldu. Sonrasında Segedin de düştü,  sonrasında 1687 yılında beceriksiz komutanlar tarafından yönetilen Mohaç taki savaşta 20.000 şehit verilerek Almanlara kaybedildi. Tüm bu felaketlerden aslında hiç suçu olmayan IV. Mehmet sorumlu tutuldu ve köprülüzade Fazıl Mustafa Paşa tarafından tahttan indirildi ve yerine Mustafa paşanın kardeşi II. Süleyman geçti.

Ölümü;

Tahttan kansız şekilde indirilen IV. Mehmet  6 Ocak 1693 yılında ölene kadar burada yaşadı. Ölümünden sonra İstanbul’a getirildi ve Yeni Caami yanındaki Turhan Valide Sultan turnesine defnedildi.

16
like
4
love
1
haha
0
wow
2
sad
0
angry
25 Yorum konuları
4 Konu cevapları
0 İzleyiciler
 
En çok tepki verilen yorum
En yeni yorumlar
24 Yorum yazarları
Ümit temurhanNasibe AvcıHalilCanEfeBoraGngrIrmak Kurt Son yorum yazarları
  Abone ol  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
Ümit temurhan
Üye

Sadece kösem ide yaşayın keşke

Nasibe Avcı
Üye

Kısa ve öz olmuş emeginize sağlık

HalilCan
Üye

Hep bböyle tarih yazıları atın hepsini okurum.

EfeBoraGngr
Üye

👏GÜZEL OLMUŞ 👏

Irmak Kurt
Üye

Tarih dersini hiç sevmezdim eskiden beri ama güzel teşekkür ederiz