Evet saygıdeğer arkadaşlar serinin yeni bir bölümüyle karşınızdayım bu yazımdan sonra bir süre ara vereceğim. Şimdiden sağlıcakla kalın. Yaşımda hata görürseniz yorumda belirtin ama nerede nasıl yaptığımı belirterek. Sadece hatan var deyip geçmeniz laf-ı boş dan başka bir şey değil. Şimdiden Allah’a Emanet olun.

1) I. Murad;

Osmanlı devletinin 3. Padişahı,  Babası Orhan Gazi,  Annesi Nilüfer Hatun’dur. Haziran 1326 yılında Bursada  dünyaya gelmiştir. Uzun boylu ve kaslı birisiydi. Ölümüyle ilgili farklı görüşler mevcuttur ben kısaca bahsedeyim

ı. Görüş; I. Murad 1. Kosova savaşı sonrası savaş meydanında geziyor yaralı askerleri teselli ediyordu. O sırada Sırp bir vatandaş  (Miloş Kobiloviç) tarafından hançerlenerek öldürülmüştür. I. Murad’ın elini öpüp onu kutlarken koştuğunun altından hançeri çıkarmış bir anlık dalgınlıkla padişahı öldürmüştür.

ıı. Görüş; Savaş sonrası padişahı tebrik edip elini öpmek ve müslüman olmak için huzura çıkmak istemiştir. Huzura kabul edilen Sırp vatandaş göğsünde sakladığı hançeri çıkararak padişahı şehit etmiştir.

Bu konuda çok farklı görüşler duysanız da genel kabül padişahın savaş meydanında şehit edildiğidir.

I. Murad savaş meydanında şehit olan ilk ve tek Osmanlı padişahıdır.

1. Murad’ın cenazesi önce şehit edildiği yere defnedilmiş daha sonra oğlu Yıldırım Beyazid tarafından Bursa’ya getirilmiştir. Türbesi Bursa Osmangazi de Çekirge semtinde Hüdavendigar Camii karşısındadır.

10
like
3
love
0
haha
1
wow
3
sad
0
angry
14 Yorum konuları
1 Konu cevapları
0 İzleyiciler
 
En çok tepki verilen yorum
En yeni yorumlar
15 Yorum yazarları
HalilCanHüseyin Özermuhammed altunkayNakokan88Canan Demirbaş Son yorum yazarları
  Abone ol  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
Murat Siyli
Yazar

Osmanlı padişahları hiç bir zaman kendilerini halktan kopuk bir hale sokmadılar. Kah tebdili kıyafetle halkın içinde kah ordusunun başında seferde. Onlar için aslolan Osmanlının bekaası ve halktı …

Emre Eryiğit
Üye

Çok yarar
landım teşşkür ederim 🙂

HalilCan
Üye

Fatih Sultan Mehmed en iyisi ya

Hüseyin Özer
Yazar

güzel içerik eline sağlık

Hasan Hüseyin Karaduman
Üye

Guzel