Evet popzingo sakinleri yeni bir seri ile karşınızdayız.

Bu serimizde bazı Osmanlı Padişahlarının ölümüne değineceğiz. Kısa Olmaması adına bir seride birden çok padişaha değineceğiz. Umarım beğenirsiniz şimdiden güzel yorum ve önerileriniz için teşekkürler.

1) Fatih Sultan Mehmet’in Ölümü

Fatih Sultan Mehmet 1481 yılında arasının bozuk olduğu memlüklülerin üzerine yürümek için harekete geçti. Ancak Fatih sefere çıkmadan önce hastaydı hatta atla gidemediği için araba ile yola çıkmıştı. Yolda iyice bitkin düşen Fatih Gebze yakınlarındaki Hünkar Çayırındaki Ordugaha indi ve 4 Mayıs 1481 yılında henüz 51 yaşında vefat etti. Tarihçilere göre Fatihin hastalığının Nikris yada Gut olduğu söylensede zehirlendiği de rivayetler arasında. Fatih Sultan Mehmet öldüğü zaman ölümü askerlerden saklanmış ve Fatih 11 gün defnedilmeden bekletilmiştir. Çok daha deteylı bilgiyi Türk Tarih Kurumunda ki şu makaleden öğrenebilirsiniz. Ben kısa özet geçtim.

2) Kanuni Sultan Süleyman

Kanuni Sultan Süleyman 73 yaşında hasta olmasına rağmen. Hekimlerin tüm tavsiye ve ısrarlarına rağmen. Biraz da veziri Sokulu Mehmet Paşa’nın ısrarı ile Zigatvara sefere çıktı. Kuşatmanın uzun sürmesi ile iyice rahatsızlanan Kanuni 6-7 Eylül 1566 yılında vefat etti. Ertesi gün zigetvar kalesi fethedildi. Ama yine de vezir durumdan endişeliydi. Padişahın ölümü yeniçeriyi olumsuz etkileyebilirdi. Ayrıca düşman durumu öğrenirse bundan güç alarak tekrar ayaklanabilirdi. Tüm bu nedenlerden dolayı Kanuninin ölümü öldüğü sırada yanında bulunanlar hariç herkesten saklandı. Kanunin cesedi 2. Selim tahta oturana kadar saklandı. Hatta cesed kokmasın diye Kanuni Sultan Süleyman’ın tüm iç organları çıkarılarak Zivetgara gömülmüş. Padişahın naaşı Süleymaniye Caaminde kılınan namazdan sonra defnedilmiştir. Kanuninin hastalığı tam olarak bilinmesede dizanteri veya nikris olduğu söylenmekte.

23
like
3
love
2
haha
1
wow
0
sad
0
angry
19 Yorum konuları
2 Konu cevapları
0 İzleyiciler
 
En çok tepki verilen yorum
En yeni yorumlar
20 Yorum yazarları
Burcu ÇiçekHüseyin ÇetinTriskacocuömer aydımtalhasarıkaya Son yorum yazarları
  Abone ol  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
Burcu Çiçek
Üye

Hepimizin bir seyyâh olduğu doğrudur; lâkin yol arkadaşlarımız, azığımız sonra ve belki de en mühimi nereye,neden ve nasıl gitmeyi irâde ettiğimiz bizi faklı kılan. Güzel sonlar dikenli yolları açmayı zorunlu kılar. Güller dikenlere râğmen açarlar ve yine onların arasında yaşarlar; ancak yara alsalar da yâr olurlar aslında. Emeğinize sağlık efendim.

Hüseyin Çetin
Üye

Ah be tam harika istediğim gibi bir yazı diyordum ki çok kısa kesmişsin.Ama olsun yine de güzel

ömer aydım
Üye

::F:F:FA

talhasarıkaya
Üye

güzel bilgi saol

Batuhan Kayapınar
Üye

iyi