Evet popzingo sakinleri Tarihi çok severim. Lise de okurken de en çok sevdiğim ders Tarihti. Neyse lafı fazla uzatmadan mevzuya geçeyim ben.

Bu gün sizinle 2 padişahımızın ölümü üzerine yazı paylaşacağım. Umarım beğenirsiniz,  Şimdiden güzel yorum ve önerileriniz için teşekkür ederim. Keyifli okumalar..

1) I. Osman(Osman Gazi)’nin Ölümü; 1258 yılında söğütte dünyaya gelmiştir. Ertuğrul gazinin en küçük oğludur. 24 yaşında iken babasının yerine geçmiştir. Osmanlı devletinin kurucusudur.(Bu konuyla ilgili detaylı bir yazı yazmayı planlıyorum,  çok uzun bir konu olduğu için şu anda zamanım müsait değil inşallah en kısa zaman da yazabilirim)

Bu konuda her ne kadar detaylı bilgiler mevcut olmasa da yaptığım araştırmalar da Osman Gazi’nin ölüm nedeni Gut hastalığıdır. Bazı kaynaklarda kalp yetmezliği olduğu da söylenmektedir. Bursa’nın kuşatılması sırasında hastalığı iyice nüksetmiştir. Bu sırada idareyi oğlu Orhan Gazi’ye devretmiştir. Oğluna vasiyetinde henüz fethedilmeyen şehrin ortasındaki kubbeli yapıyı işaret ederek kendisinin oraya defnedilmesini tembihlemiştir. 1324 yada 1326 yılında öldüğü sanılmakta olan Osman Gazi önce Söğüte defnedilmiştir.  Bursa fethedildikten sonra gösterdiği yapı türbeye çevrilerek mezarı buraya getirilmiştir. Bu türbe bu gün Bursa sınırları içinde Tophane semtinde şehitlik anıtının yanındadır.

(Osman Gazi’nin Türbesi)

2) Yıldırım Beyazıd; IV. Osmanlı Padişahıdır. Avrupadan asyaya,  asyadan avrupaya çok suretli geçtiği için Yıldırım lakabını almıştır. Haçlılara karşı kazandığı büyük savaşlar,  Niğbolu savaşı Yıldırım Beyazıd’ın güç zehirlenmesi yaşamasına neden olmuştur. Kendisini yenilemez olarak gören padişah yeterli hazırlıkları yapmadan Timur’a karşı savaşa girmiştir. Yeterli tedbirler alınmadan  girişilen bu savaş (Ankara Savaş’ının) 1402 yılında kaybedilmesiyle  sonuçlanmıştır. Ankara savaşı sonucunda Yıldırım Beyazid Timur’a  esir düşmüştür. 1 yıl esaret altında yaşadıktan sonra eşine ve kendisine yapılan zulme daha fazla dayanamayarak yüzüğündeki zehri içerek yaşamına son vermiştir. Her ne kadar sıtmaya yakalandığı ve/veya zehirletilerek öldüğü yönünde teoriler bulunsa da intihar ederek öldüğü baskın görüşler arasındadır. Yıldırım Beyazıd’ın eşi Despina  Hatuna yapıldığı ileri sürülen zulümler gerçekten de kan donduran cinsten. Bu iddia ve/veya teorileri yazmaya benim elim gitmedi. Anlayışla karşılayacağınızı umuyorum.

1402 yılında Ankara savaşı kaybedilmiş 1403 yılında da Yıldırım Beyazıd vefat etmiştir. Türbesi Bursa’da Yıldırım Türbesinde dir.

(Yıldırım Türbesi-Bursa)

15
like
3
love
2
haha
3
wow
0
sad
0
angry
32 Yorum konuları
6 Konu cevapları
0 İzleyiciler
 
En çok tepki verilen yorum
En yeni yorumlar
31 Yorum yazarları
ahmet çetinEmre EryiğitSERDAR ÖZDEMİRmuhammed altunkayNakOsman toptaş Son yorum yazarları
  Abone ol  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
Alihan Sönmez
Üye

Ben bişey soracam okuyup yazdığımızda 10 z veriyo daha fazla veriyomu veriyosa yani başka şekillerde bişey veriyosa söyleyin 50 100 veren şeyler varsa yapalım yeni başladım da

Melisa Avci
Yazar

Ölüm sekline en en cok üzüldüğüm padişah 2.osman . Muhakkak onu da yazmalisiniz

ahmet çetin
Üye

İlginç ve güzel bilgilerden derlenmiş

Emre Eryiğit
Üye

Ben bişey soracam okuyup yazdığımızda 10 z veriyo daha fazla veriyomu veriyosa yani başka şekillerde bişey veriyosa söyleyin 50 100 veren şeyler varsa yapalım tyeni basladımda

SERDAR ÖZDEMİR
Üye

Ölüm sekline en en cok üzüldüğüm padişah 2.osman . Muhakkak onu da yazmalisiniz