Sevgili Popzingo ailem nasılsınız,  umarım iyisinizdir. Beni sorarsanız pek iyi değilim.

Uzun süredir bir ilişkim vardı geçen hafta ayrıldım neyse herşey geçer ben fazla uzatmadan konuya geçeyim.  Serimizde yeni bir bölümle karşınızdayım.

1)  V. Murad!

Eylül 1840’de İstanbul’da dünyaya gelmiştir. 33. Padişah ve 112. Halifedir. Tahta en kısa süre kalan padişahdır. Babası Abdulmecid’dir.  30 mayısta tahta çıktığı yılın 31 Ağustos’unda tahtan inmiştir. Bir sabah odasındaki camları kırmış şekilde bulunmuştur. Tabipler tarafından muayene edildikten sonra iyileşme ihtimali çok az bulunmuştur.  Bunun üzerine tahta Abdulmecid geçmiştir. Ve hutbede V. Mehmed’in cinnet içerisinde bulunduğu ilan edilmiştir.  Bu durumlar içerisinde V. Mehmed Çırağan sarayında tedavi görmeye başladıysa da iyileşme göstermemiştir. Kaçırılma olayları ve tekrar tahta çıkarılma olayları yaşanınca V. Mehmed 28 yıl boyunca hapis hayatı yaşadıktan sonra 1904 yılında şeker hastalığı nedeniyle hayata gözlerini yummuştur.

Naaşı Eminönündeki Yeni Caami/Hatice Turhan Sultan türbesindedir.

2) Orhan Gazi;

2. Osmanlı padişahıdır.  Söğütte 1281 yılında dünyaya gelmiştir. Babası Osman Gazi annesi ise Malhun Hatundur. 1324 yılında tahta geçmiştir. 1362 yılında felç yüzünden hayata gözlerini yummuştur. Öldüğünde 82 yaşındaydı.

Türbesi Bursa’da Orhan Gazi Türbesindedir.

Evet bir seriyi daha bitirme kararı almış bulunmaktayım. Bu bölüm serinin son bölümüdür. Diğer serilerde görüşmek dileği ile Allah’a emanet olun. Sizleri seviyorum.

12
like
2
love
0
haha
1
wow
0
sad
0
angry
13 Yorum konuları
3 Konu cevapları
0 İzleyiciler
 
En çok tepki verilen yorum
En yeni yorumlar
14 Yorum yazarları
HalilCanKaan ALTINOKEbru AltınokHüseyin ÖzerCanan Demirbaş Son yorum yazarları
  Abone ol  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
Murat Siyli
Yazar

Osmanlı padişahlarının bazılarının ölümü çok hüzünlü

Çalı Kuşu
Yazar

Ölümü unutulmayanlara ölümlü diyebilir miyiz ki.. Onlara öldü demeyiniz hakîkati okuyabilmek adına güzel bir seriydi. Hayırlısı olsun diyelim bitirme kararınız noktasında.

yellowred
Yazar

Osmanlı padişahlarının bazılarının ölümü çok hüzünlü

(İlk yorumu kopyala yapıştır yapın çekilişe katılın arkadaşlar)

Emre Eryiğit
Üye

Osmanlı padişahlarının bazılarının ölümü çok hüzünlü

Necati toptaş
Üye
Necati toptaş

Eline sağlık