Merhaba sevgili popzingiller bugün sizlerle İhtişamlı Osmanlı Padişahlarının giydiği özel bir kıyafetten bahsedecim. Size de bayağı ilginç geleceğine inanıyorum.

Eskiden Osmanlı sultanları tarafından giyilen üzerilerinde özel işlemeleri ve yazıları bulunan Tılsımlı Gömlekler hala incelenmekte ve tam olarak çözümlenememektedir. Yapılan araştırmalar sonucunda bu gömlekler üzerinde Osmanlı’ ya dair çok özel bilgiler elde edileceğine inanmaktadırlar.

Bu Tılsımlı Gömlekleri savaşa giderken giyen padişahların savaştan galibiyetle ayrıldıklarına ve onlara savaş sırasında manevi bir güç tarafından koruma getirildiğine inanılmaktadır. Ve bu sır hala gün yüzüne tam olarak çıkarılamamıştır.

Okuduğum kaynaklarda bir gömleğin dokunmasında 8 bin adet çözgü kullanıldığını ve bunun nasıl yapıldığı hala merak konusu olduğu yazmaktadır. Buradan da anlaşılıyor ki bu gömlekler gerçekten muhteşem eserler.

Gömleklerin dokunmasında kullanılan yöntem, çözgü sayısı ve üzerinde simgeler hala ilgi çeken merak konuları arasında. Amaç, ‘Altın Oran’ı Türk sanat ve dokumasına aşılamak. Gömlekleri dokumak için kumaşlar  o zamanki adıyla Tongozlu olan Denizli’den ta saraya kadar getiriliyor. Denizli’nin en kaliteli pamuğundan elde edilen bu bezler, tılsımlı gömlekler için en iyi kumaş. Gömlekler imal edildikten sonra aharlama yöntemi ile hattatların üzerine yazı yazmasına elverişli hale getiriyorlar. Bir gömlek yapımında  3-4 yıl uğraşan ve emek veren hattatlar için adı duyulmayan kahramanlar demek gerekli olduğunu düşünüyorum.

Topkapı Sarayı Müzesi’nde Osmanlı hanedan  kıyafetleri ve padişah giysileri üzerine çalışan Doç.Dr Hülya Tezcan, tılsımlı gömlekleri Osmanlı sanat ve zanaatının en üst mertebesi olarak görüyor.Tılsımlı gömlekler üzerinde en çok yer alan iki motif ise Hz. Ali’nin kılıcı ‘Zülfikar’ ve  Süleyman Mührü. Hülya Tezcan, gömleklerde Süleyman Mührü’nün saltanatın ebediyetini simgelemekte kullanıldığını ve Allah, Hz.Muhammed ve Hz.Ali isimlerinin çoğunlukla bir arada zikredildiğini tespit etmiştir.Ve bu muhteşem gömleklerin en eskisi ise Şehzade Cem’e ait. Üzerinde 1477-1480 yılları arasında yapıldığına dair bir not bulunmuş, 1482’de Anamur açıklarında kaçarken Rodos’a hareket eden Cem Sultan’ın üzerindeymiş. Talihsiz şehzade Cem, saltanatın başına geçmek için üzerine giydiği tılsımlı gömleğe rağmen Rodos’ da esir alınmış. Cem Sultan’ ın gömleği şimdi Topkapı Sarayı’ nda. Ek bir bilgi olarak Viyana kuşatmasında büyük etkiye sahip Merzifonlu Kara Mustafa Paşa’nın gömleğinin hala Viyana’da bir manastırda olduğu düşünülüyor. (Kaçırılan tarihimize bir örnek daha..)

Tılsımlı gömlekler sadece padişahların kullanması için yapılmamış. Saray çevresinde yaşayan  yakın ulema ve paşalardan özellikle makam hırsı olanlar da kendileri için gömlek yaptırmışlar. O paşalardan biri Moralı Hasan Paşa, tılsımlı gömleğinin üzerine şu notu yazmış : ” Allahım senden sevgimi, muhabbetimi kulun Mustafa’nın gönlüne vermeni dilerim. Nasıl vahyini sevgilin Muhammed’in kalbine ilham etmişsen ruhumla Sultan Mustafa’nın ruhunu uzlaştır.” Gömleğin yaka kısımında  yer alan karelerde ise ” Ey herşeyi kolaylaştıran Allahım, Hasan Paşa’nın muradını da kolaylaştır.” yazıyordur. Dileği ise sadrazam olmaktır.

Gömlekler günümüzde Topkapı Sarayı’ nda koruma altında ; sergilenmek ve incelenmek için özel izinle saraydan alınabiliyor; Tezcan’ ın anlattıklarına göre kimi zaman ilginç, çok daha özel istekler olabiliyor. Tezcan, Osmanlı Hanedanı’ ndan ismini söylemek istemeyen bir kadının şifa bulmak için padişahların tılsımlı gömleklerden birini giyerek bir müddet durduğunu ve sonra teşekkür ederek müzeden ayrıldığını söylüyor. Daha sonrasında ise herhangi bir şifa bulma ya da dileklerinin gerçekleşmediği yönünde bir geri dönüş olmuyor. Müzede sorumlu olan Tezcan bu isteği ilginç bulduğu için kayıtlara geçmiştir.

(Üzerinde deneyen kişiye ne olduğu hakkında bilgi eksik olduğu için geri dönütler almıştım. O yüzden yazıyı tekrar düzenledim.)

(Hülya Tezcan’ ın anlattıkları hakkındaki bilgileri Bilinmeyen Osmanlı-Kenan Bıyıklı kitabında okumuştum.)

Keyifli okumalar. Bir sonraki yazıda görüşmek üzere sevgili popzingiller..

24
like
7
love
0
haha
4
wow
0
sad
0
angry
38 Yorum konuları
2 Konu cevapları
0 İzleyiciler
 
En çok tepki verilen yorum
En yeni yorumlar
36 Yorum yazarları
interdehaEMRULLAH ACABEYSERDAR ÖZDEMİRmuhammed altunkayNakmehmetcan Son yorum yazarları
  Abone ol  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
Çalı Kuşu
Yazar

Acaba ebced hesabıyla ilgisi olabilir mi diye düşünmeden edemedim. Aslında farklı yönlere çekilebilecek bir konu. ”Makâm istemek?” gerçekten ciddi cesaret. Emeğinize sağlık efendim

Ice cold
Üye

Bende sonunu merak ettim iyilesip ayrılmıs mı oluyor tesekkür ederek ayrıldı deniyor

interdeha
Üye

Büyü ve büyücülük faaliyetlerinin yasak olduğu bir din halifesinin tılsımlı gömlek giymesi de ayrı bir ironi

EMRULLAH ACABEY
Üye

osmanlı denilince osmanlı tokadı aklıma gelir

SERDAR ÖZDEMİR
Üye

başarılar