Günümüzde artık otonom araç prototipleri üzerine çalışmalar artmaya başladı. Bununla beraber doğan bazı sorunlarda var. İşte bunları test etmek için Media Lab 2014 yılında bir deney dizayn ederek bunu 4 yıl boyunca insanlara test şeklinde sundu. Buradaki ana amaç otonom araçlarda etik olarak neye öncelik verilmesi gerektiğiydi. Kişisel araçlarda bu bizim o anki tercihimize bağlıyken otonom araçlarda bunlar sistem tarafından gerçekleştirilecekti. Bunun etikliğini test etmek için bir oyun tarzı anket tasarlandı ve halka sunuldu. Ayrıca bu test birçok ülkede uygulanarak farklı kültürlerde nasıl bir kolektif iç görü olduğu hakkında da veri elde edilmesi amaçlandı.

Platformun hayata geçirilmesinden sonra 4 yıl boyunca yani 2018 yılına kadar 233 ülkede, 40 milyon üzerinde insanda uygulandı. Bu çalışmada bu sayede küresel ahlaki tercihler konusunda yapılan en büyük çalışmalardan biri haline geldi.

Yapılan teste ‘’ Moral Machine ‘’ adı verilmiştir. Test sorusuna gelecek olursak araç kendi şeridinde giderken yaya geçidinde geçen 5 kişi var. Eğer düz devam ederseniz 5 kişinin zamansız ölümüne sebep olabilirsiniz. Ya da hemen yan şerite doğru kırarsanız direksiyonu yan şerit üzerinde olan tek bir kişinin zamansız ölümüne sebep olacaksınız. Fren kullanma imkânınız yok sadece direksiyonu çevirme imkânınız var. Direksiyonu çevirip 5 kişi yerine bir kişinin ölümünü tercih eder misiniz?

Bu testin dokuz farklı versiyonu yayınlanmış ve bunlarla ilgili veriler elde edilmiş. Ben size yukarıda bir tanesinden bahsettim. Genç-yaşlı, sağlıklı-hasta, kişi sayısı az-fazla şeklinde farklı farklı varyasyonlarla testi uyguladılar. Araştırmacılar bu test sonucunda ülkelerin tercihlerinin çok farklı olduğunu, ancak aynı zamanda kültür ve ekonomi ile de çok ilişkili olduğu sonucuna vardılar. Örneğin Çin ve Japonya gibi kolektivist kültürlerden gelen katılımcıların, yaşlarına saygı duymaya daha fazla önem verdikleri için, araştırmacıların öne sürdüğü varsayımları daha az desteklemişlerdir.

Yukarıya eklediğim test sonuç verileri yaşlı ve genç için uygulanan versiyonun sonuçlarıdır. Sonuçlara göre +1.00 ‘ e yakın olanlar genç insanları kurtarmayı, -1.00 ‘ e yakın olan ülkelerde yaşlıları kurtarmayı ve 0.00 ‘ a yakın olanların eşit(ortası) davrandıkları sonucuna ulaşılmıştır.

Ancak çalışmanın yazarları, sonuçların farklı ülkelerin nasıl davranması gerektiğini dikte etmeye yönelik bir çalışma olmadığını vurguladı. Aslında, bazı durumlarda yazarlar, teknoloji uzmanlarının ve politikacıların kolektif kamuoyunun geçersiz kılınması gerektiğini düşünüyorlardı. Award, sonuçların, teknolojik uzmanların kendi kendine süren araçların etikliği konusunda daha derin düşünmelerine yardımcı olacağına inanıyor.

Peki siz olsaydınız ‘’Moral Machine’’ testine hangi yanıtı verirdiniz?

Yanıtlarınızı bekliyorum. Bakalım bizim kültürel yapımız daha çok Avrupa düşüncesine mi? Yoksa Uzak Doğu ülkelerinin düşünce yapısına mı yakın görelim.

Keyifli okumalar..

8
like
1
love
0
haha
3
wow
0
sad
1
angry
11 Yorum konuları
0 Konu cevapları
0 İzleyiciler
 
En çok tepki verilen yorum
En yeni yorumlar
11 Yorum yazarları
Tuğçe Açıkgözecrin çakarCan canMurat SiyliÇalı Kuşu Son yorum yazarları
  Abone ol  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
Tuğçe Açıkgöz
Üye

bence araba sürmeyelim dermişim 😀

ecrin çakar
Üye

KARŞIDAN KARŞIYA GEÇERKEN DİKKATLİ OLMALIYIZ………….

Can can
Üye

1. GİRİŞ Gelişen teknoloji beraber önceden beri insanlığın rüyalarını süsleyen otonom araçlar artık trafikte yer almaya başlamıştır. Otonom araçların trafikte yer almasıyla ilgili olarak ilk kanun Google’un da büyük desteği ile 2011 … Eğer mobil uzaklıkta bir nesne sayede mobil araç

Murat Siyli
Yazar

Değişik bir anket aracımız olunca düşünürüz.

Çalı Kuşu
Yazar

Açıkçası bu tarz anketlerin bazen insânın insân değil de robot olduğu düşünülerek yapıldığını düşünüyorum. İnsân bilincinin çözümlenmesi uğraşı gibi bir bakıma.