Astronomlar bu aralar rotalarını TRAPPİST-1 isimli özel bir sisteme çevirdiler. TRAPPİST-1 diğer adıyla 2MASS J23062928-0502285 bir cüce yıldız. Onu bu kadar özel yapan ne mi? Yörüngesindeki yedi gezegen de kayalık. Gezegenlerden üçü yıldızın yaşanabilir bölgesi olarak düşünülen alanda yer alıyor. Bazıları potansiyel olarak Dünyamızdan daha fazla sıvı tutabiliyor olabilir. (Dünya okyanuslarının yaklaşık 250 katı kadar su içeriyor olabilir.)

Araştırmacılar, dünyalardan birinin bazı tanıdık özelliklere sahip olabileceğini söylüyor. İsviçre’deki Bern Üniversitesi’nden Simon Grimm, “TRAPPIST-1e, yıldızdan aldığı kütle, yarıçap ve enerji bakımından Dünya’ya en çok benzeyen gezegen.” diyor.

Bilim insanları yıldızın, gezegenlerin atmosferini ve nemini uzun zaman önce ortadan kaldıracak kadar yoğun bir safhadan geçtiğini de düşünüyorlar. Ancak gezegenleri özel olarak değerlendirdiklerinde yıldızdan uzak dördüncü gezegen yani TRAPPIST-1e bilim adamlarının dikkatini çekiyor. Her bir gezegenin kaderini tahmin etmek için gelişmiş modelleri kullanan araştırma ekibi, TRAPPİST-1e’nin akranlarının akıbetinden kurtulmuş olabileceği ve yüzeyinde bir okyanusu destekleyebileceği sonucuna vardı.

Washington Üniversitesi’nin gezegenlere dair bulgularına da kısaca göz atalım:

  • Yıldıza en yakın olan TRAPPIST-1b, Venüs’te olduğu gibi sülfürik asit bulutları içeriyor olabilir. Sıcak bir gezegen.
  • Gezegen c ve d yıldızlarından fazla enerji alıyor olabilirler. Yoğun, yaşanamaz bir atmosferleri olabilir.
  • TRAPPIST-1e, var olan yedi gezegen içinde, ılıman bir yüzeyde sıvı suya ev sahipliği yapma ihtimali en yüksek olan gezegen. Daha fazla çalışma için aralarındaki en mükemmel seçim olacaktır.
  • Dış gezegenler f, g ve h (oluşan suyun ne kadar olduğuna bağlı olarak) donmuş bir yapıda olabilirler.

Gelecekte TRAPPİST-1e ve kardeşleri hakkında daha fazla araştırma yapılacağı kesin. Özellikle James Webb Uzay Teleskobu gibi daha gelişmiş gezegen avcılarıyla detaylı çalışmalar önümüzdeki yıllarda başlayacaktır.

Sonraki yazımda görüşürüz. Fikirlerinizi yorumlarda belirtmeyi unutmayın. Mutlu günler.

6
like
3
love
1
haha
4
wow
0
sad
0
angry
6 Yorum konuları
1 Konu cevapları
0 İzleyiciler
 
En çok tepki verilen yorum
En yeni yorumlar
7 Yorum yazarları
Çalı KuşuSERDAR ÖZDEMİRTriskacocumustafayellowred Son yorum yazarları
  Abone ol  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
Çalı Kuşu
Yazar

Sıla, bir gün İsviçre ya da herhangi bir ülke değil de Türkiye’ de ile başlayan kozmoloji içerikli haberlerini görür müyüz acep?

SERDAR ÖZDEMİR
Üye

su varsa sorun yok bence

mustafa
Üye

Su ve hava varsa bir şekilde yaşam kurulabilirç.

yellowred
Yazar

Uzayla alakalı yerde kağıt bulsam alıp okurum o derece bir bilinmez.

Necati toptaş
Üye
Necati toptaş

Suyun olduğu her yerde yaşam vardır.