Merhaba 🙂

Kitap harikaydı. Her zamanki gibi sürükleyici yazmış yazar. Merakla okudum. Seriye çok güzel şekilde veda ettik. İlk iki kitabı okumayanlar spoi yememek için yorumuma devam etmesin 🙂 Hatta bu kitabı okumayanlar da biraz spoi yiyebilir. Olabildiğince az yazmaya çalıştım ama başka türlü anlatamadım. Keyifli okumalar 🙂

Serinin ilk iki kitabının yorumunu fanzinlerimde bulabilirsiniz 🙂

Kitapta önce Maggie’nin hikayesini okuduk. Mina’ya zorbalık yapan öğretmeninin hikayesini. Kadına üzüldüm. Kötü şeyler yaşamış. Ama yine de bütün bu zulmü desteklemesi saçmaydı.

Daha sonra Elena’yı okuduk. Elena sahtelikten bıkmış bir haldeydi ve bu ayrımcı dünyanın sonlanmasını istiyordu. Kendisini kurtarmak için güzellik yarışmasına katılmaya karar verdi. Eğer kazanırsa gittiği yerde rahatça yaşayacağını düşünüyordu ama hayat onu çok farklı yerlere sürükledi 🙂

177. sayfaya gelince asıl Özgürler kısmı başladı. Daniel , Mina ve Angela ağzından bölümleri okuduk.

Mina’nın öldü sandığı annesinin Klanlara gelmesiyle 2.kitap bitmişti. Bu kitapta Mina hep annesinin peşindeydi. Ona kendisini sevdirmek ve mutlu olmak istiyordu. Annesinin amacı ise farklıydı. O ucubeleri gelişmişlerin yararına savaşta kullanmak istiyordu ve bu yüzden Mina’yı ilaçlarla etkisi altına aldı, kaçırdı. Bundan sonra kitap hız kazandı. Mina nerdeyse tüm kitap boyunca ilaçlarla uyuşmuş şekildeydi. Mina’yı eğitti annesi , daha da güçlü olması için. Bir yandan da babasından nefret ettirdi. Mina da babası ona yalan söylediği için ondan nefret etmeye başladı.

Daniel ve diğerleri Mina’ya ulaşmaya çalıştılar. Daniel geleceği görmüştü. Mina’nın onlara karşı savaşacağını görmüştü. Bu yüzden onun izini sürüp bulmaya çalıştılar. Ancak Mina’nın kaçırıldığı gece Angela, Sebastian, Cam, Ginge 14.bölgeye Sebastian’ın babasına gittiler. Sebastian’ın babası onları tuzağa düşürdü. Olaylar karıştı, hapis tutuldular falan.

Son kitap olduğundan çözülmesi gereken bir sürü şey vardı. Sonunda ucubelerle ilgili gerçeği öğrendik.

Çok büyük bir savaş çıktı. Gelişmişler ve lekeliler arasında. Lekeliler isyan ettiler. Ucubeler de bu savaşa katıldı tabii.

Angela , Daniel ve Mina gruplarıyla birlikte savaşta zor bela bir araya gelebildiler ve birlikte savaştılar.

Bir de ordu vardı. Gelişmiş kölelerinden oluşan hissiz ve savaşmaya programlanmış ordu. Onlarla çok zor başa çıktılar.

Savaşın sonunda kazanan olsa da aslında herkes bir şeylerini feda ettiğinden savaşların gerçek galibi yoktur ban göre. Herkes kaybedendir. Onca ölüm, onca yaralı, yıkılan aileler, öksüz yetim kalan çocuklar…

Savaş bittikten sonra dünyayı yeniden şekillendirmeye çalıştılar. Daha adil şekilde. Herkesin istediğini yapabileceği özgür bir dünya kurmaya çalıştılar. Seri çok iyiydi ve güzel bir şekilde bitti.  Kitabın sonunda Mina 10 yıl sonrasında kurulu olan o dünyayı anlattı, herkesin ne işle meşgul olduğunu da anlattı. En çok da bu şekilde biten serileri seviyorum.

2
like
0
love
0
haha
0
wow
0
sad
0
angry
2 Yorum konuları
0 Konu cevapları
0 İzleyiciler
 
En çok tepki verilen yorum
En yeni yorumlar
2 Yorum yazarları
SERDAR ÖZDEMİRmustafa Son yorum yazarları
  Abone ol  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
SERDAR ÖZDEMİR
Üye

kayıp kitabı okudum buna da yeni başladım iyi gıdıyor 🙂

mustafa
Üye

Teşekkürler güzel bir tanıtım olmuş.