Ozon tabakasını incelten kloroflorokarbonlar (CFC’ler), Montreal Protokolü ile ozon tabakasının iyileşmesine yönelik kontrol altına alınmıştı. Yeni bir rapor, çevresel olarak feci kimyasalların üretiminin yeniden yükselişe geçtiğini söylüyor.

Uluslararası bilim dergisi ‘Nature’ endişe verici bir rapor yayınladı. “Ozon tabakasına zarar veren CFC-11 emisyonlarının beklenmedik ve kalıcı artışı” başlıklı makalesinde, ozon tabakasına zarar veren yasaklanmış madde kloroflorokarbonun (CFC) son birkaç yıldır artış gösterdiğini açıkladı.

1987 yılında Montreal Protokolü’nün yürürlüğe girmesinden ve bilim adamlarının ozon tabakasının tamir edildiğini bildirmesinden bu yana Trikloroflorometan/CFC-11 etkili bir şekilde kaldırıldı. Bu madde daha önce yaygın bir şekilde kullanıldı ve 1980’lerde keşfedilen Antarktika’daki ozon tabakasındaki dev delikten sorumlu ana kimyasal olarak kabul edildi. 2007’den beri CFC-11 üretimi olmadığı düşünülüyordu. İşte bu yüzden bilim adamları, dünyanın en zarar verici ikinci kimyasal seviyesinde gerçekleşen bir yükseliş karşısında çok şaşırdılar.

Ulusal Okyanus ve Atmosfer Dairesi (NOAA), dünya çapındaki 12 bölgede CFC-11’in ölçümünü yaptı. Ölçümler, uluslararası yasayla uyumlu olarak 2002’den önce tehlikeli maddenin sürekli olarak azaldığını ortaya koydu. Ancak, bu dönemden sonra düşüş oranı azaldı ve 2012’den önce azalma tespit edilse de bilim adamları CFC emisyonlarının o yıldan sonra artmış olması gerektiği konusunda hemfikir oldu.

Elde edilen bulgular, Ulusal Okyanus ve Atmosfer Dairesi (NOAA) tarafından üretilen yeni verilerle doğrulanmıştır ve bu veriler yeni CFC kaynaklarının ekvatorun kuzeyinde yer aldığına dair kanıtlar sunmuştur. Bununla birlikte, Hawaii’den gelen veriler kaynağın Doğu Asya’da olabileceğini öngörüyor. Doğru yeri belirlemek için daha fazla çalışma yapılması gerektiği belirtildi.

5
like
1
love
0
haha
0
wow
0
sad
0
angry
10 Yorum konuları
0 Konu cevapları
0 İzleyiciler
 
En çok tepki verilen yorum
En yeni yorumlar
10 Yorum yazarları
Rafael kangarliTriskacocuSinanOlupapatyahayrunnisadenizoglu Son yorum yazarları
  Abone ol  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
Olupapatya
Yazar

Her şeyi yok eden insanoğlu…

turuncumavi
Üye

Yazıklar olsun bize

hayvansever
Üye

istemeden yapıyoruz ve zarar veriyoruz 🙁

Rafael kangarli
Üye

Sonu hayir olsun

Triskacocu
Yazar

Ben kullanmıyorum.