Tarihçi Celal Şengör‘den de bu hikayenin detaylarını anlattığı bir programda dinleme şansım olmuştu. Gerçekten Osmanlı tarihinin en dramatik hikayelerinden biridir Genç Osman’ın hikayesi.

1.Mustafa tahta çıktıktan sonra akli dengesinin yerinde olmadığı farkedilince 3 aylık hükümdarlığı sona erdi ve Genç Osman tahta çıktı. 1.Mustafa yıllarca bir odaya hapsedilmiş ve bir gün gelip de ”Padişahım çok yaşa” diyen olunca ilk sözünün ”İlk hanginizi boğdurayım?” olduğu rivayet edilir.

Akl-ı Selim olmadığı anlaşılınca Genç Osman tahta çıkıyor. Lehistan ile sorunlar var o dönem ve bir sefer düzenlenmesi emrini veriyor. Tahta çıkan her padişah gelenek üzerine yeniçeriye altın dağıttığından ve daha 3 ay önce altın dağıtıldığından bu ikinci altın dağıtma işi maliyeye çok külfetli oluyor. Ayrıca bir sürü sefer masrafı, ve bunun üzerine o sene şiddetli kış olunca, boğazdaki sular bile donuyor , gemiler giremediğinden şiddetli kıtlık oluyor.

Fiyatlar yükseliyor , halkın şikayetleri artıyor. İçten içe halk Osman’ın uğursuzluğuna inanmaya başlıyor. Leh seferi de kesin galibiyetle sona ermeyince Genç Osman bazı yenilikler yapmak gerektiğini düşünüyor ve yeniçeri birliklerini ıslah etmek, kaldırıp yerine başka birlikler kurmak gerektiğini düşünüyor.

En son hacca gitme isteği olunca, Haccın bir bahane olduğu, Anadolu’da birlik toplayıp yeniçeriyi dağıtacağı söylentisi yayılıyor. Bu ne derece doğru bilemiyorum. Belki de sessiz sedasız Hacca gidip gelecekti garibim.

İsyan patlak verince bazı devlet görevlilerin kendilerine verilmesini istedi isyancılar. Önce reddedildiyse de isyanın büyüdüğü görülünce kabul edilip bu görevliler verildi. Ama artık çok geçti. İsyan büyüdü ve Genç Osman halkın eline düştü, aşağılandı, eziyet gördü, hakarete uğradı ve en son yedikule zindanlarında öldürüldü.

19
like
2
love
0
haha
1
wow
3
sad
0
angry
34 Yorum konuları
0 Konu cevapları
0 İzleyiciler
 
En çok tepki verilen yorum
En yeni yorumlar
33 Yorum yazarları
İlkay Bozkuşyellowredahmet çetinOgun SengulVedat Cemiloğlu Son yorum yazarları
  Abone ol  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
Samet Akbulut
Üye

Heyy gidi padişah

İlkay Bozkuş
Yazar

Emeğine sağlık, güzel yazı.

ahmet çetin
Üye

güzel olmuş

Ogun Sengul
Üye

bilgili bir yazı