Yıllar boyunca her insan para hakkında öyle veya böyle bir düşünceye sahip olmuştur. Genelde konuşulan şeyler paranın kötü bir şey olduğudur. Paranın ne olduğunu tam olarak kavrayamadığımız zaman ya paranın ölümüne düşmanı oluruz ya da paraya köle olan bir insan oluruz.

Ancak her ne kadar bu konuya duygusal yaklaşsak da eğer istediğimiz her şeyi bize veren bir sihirli değneğe sahip değilsek bir şekilde yaşayabilmek için paraya ihtiyaç duyarız. Genellikle hayata karşı yaptığımız yanlış tutumlardan birisi paraya karşı olan bakışımızdır. Evet para her şey değildir ancak para hiçbir şey de değildir.

Biz en iyisi yaşamak için para kazanalım, para kazanmak için yaşamayalım.

Fakat para kazanırken de seçeceğimiz yüzlerce olasılık var. Bunlara meslek diyoruz. Meslekleri de genelde iki şarta bağlı olarak seçeriz;

1-Kolay bir meslek olması

2-Çok para kazandıran bir meslek olması

Genelde bu iki şartın da bir arada bulunduğu para kazanma yöntemi azdır ancak artık günümüzde şaşırtıcı bir biçimde bu iki şartın da bir arada bulunduğu meslek dallarını görmeye başladık. Amatör bir sosyolog olarak yaptığım bu tespitler çoğunlukla öznel bir değerlenmeden ibaret ancak işin derinine inen her insan bu anlattıklarımı az çok fark edecektir diye tahmin ediyorum.

Tarihte bazı insanlar vardır ki onların bir meslek edinmesine gerek yoktur. Bu insanlara ya babalarından kalan yüklü bir miras vardır ya kendileri kral,padişah,hükümdar gibi bir konumdadır ya da dini bir liderlerdir. Ancak tarihe baktığımız zaman bu insanların çoğu tüm bu namlarına, şöhretlerine ve rahat yaşamlarına rağmen bir mesleği öğrenmişlerdir. Bu bize mesleklerin yalnızca para ile alakalı olmadığını gösterir. Meslekler temelinde para kazandırma amacı taşısa da aslında insana bir uzmanlık alanı da verir. Dolayısıyla zengin bir ailenin çocuğu bile kendini bir alanda uzman olarak görmek istediği için bir meslek öğrenir ve “boş insan” kategorisine girmekten kurtulur.

Günümüze baktığımız zaman da aslında kolay yoldan para elde etmek için ailenizden bir miras kalmasına da gerek kalmadı aslında. Çünkü artık günümüz sosyal medya uygulamaları size garip bir kolaylıkla para kazandırabiliyor. Örneğin YouTube ve Instagram gibi mecralarda ürettiğiniz içerikler tanınmanızı sağlıyor ve bu ününüz sayesinde reklamlar alıp para kazanabiliyorsunuz. Aslında burada kötü olan bir şey yok. Legal bir yoldan para kazanmak kötü bir şey değil. Ancak bir insanın tek geçim kaynağı YouTube ise bu bir sorun mu?

Bence bu büyük bir sorun.

İlk başta tek geçim kaynağı YouTube olan bir insan olduğunu düşünmüyordum. Ancak vakit geçtikçe ve kanalların videoları bu kadar sıklıkta attığını görünce anladım ki “Evet bu insanların tek mesleği bu”.

İnsanların tek geçim kaynağının böyle bir yer olması ilk başta sorun değil aslında. Çünkü belgesel tarzı anlatımlar, bilgilendirici videolar, film eleştirileri, bilimsel anlatımlar gibi çok faydalı ve kolay erişim imkanı olan videolar ve bu videoları üreten değerli insanlar var elbette.

Ancak benim asıl eleştireceğim kişiler “ucubelik” yapan “boş” insanlar.

Bu insanların kendilerine böyle bir geçim kaynağını uygun görmelerini hiçbir zaman anlayamadım doğrusu. Çünkü bir insanın gerçekten sadece oyun videosu çekerek ya da 1 dakika boyunca gülmeme yarışması ile alakalı bir video çekerek para kazanabilmesi utanç verici değil mi?

Bazı Youtuber’lar bu utancı yaşıyorlar galiba. Çünkü bazılarına “Ne kadar para kazanıyorsun?” gibi sorular sorulduğunda genelde cevaplamaktan çekiniyorlar. Ve hatta çoğu yaptıkları işin zorluklarından bahsedip duruyor. Çünkü insanların kendilerini boş insan olarak görmelerinden endişelendikleri için zor bir zanaatla uğraştıklarını göstermek istiyorlar. “Ben boş bir insan değilim. Yaptığım iş çok zor ve ben dünyaya faydalı şeyler katıyorum.”. Genelde bu cümle de hepsinin ağzında dolanır durur. Ancak neresinden bakarsak bakalım “1 dakika boyunca gülmeme challenge” videosunun dünyaya hiçbir katkısı yoktur.

İşte bu durumda da “para” nın bana göre en büyük zararı kendisine olan istektir. İnsanlar kolay para kazanmanın yollarını arayıp durur her zaman. Ancak kolay para diye bir şey gerçekten yoktur. Kolay paranın tek yolu ucubelik yapmaktır. Fakat bu da şahsi anlamda benim tercih edeceğim bir yol değil.

Kolay ve güzel bir meslek sahibi olmak kötü bir şey değil. Ancak sahip olduğumuz meslekler dünya ve insanlar için faydalı bir meslek olduğu sürece elbette.

35
like
6
love
0
haha
0
wow
0
sad
1
angry
28 Yorum konuları
0 Konu cevapları
0 İzleyiciler
 
En çok tepki verilen yorum
En yeni yorumlar
28 Yorum yazarları
Duygu bölükTaha avcıMustafa Asım ATABusra NacarTuğçe Açıkgöz Son yorum yazarları
  Abone ol  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
Çalı Kuşu
Yazar

Popüler kültür diye adlandırılan tehlikeli bir virüs var ki, ondan etkilenmeyeni rastlamak çok güç günümüzde. Sorgulama melekesini yitiren ve şuuraltı muktesabatını arada bir de olsa gözden geçirmeyen bir canlı için, en yerinde benzetme hiç kuşkusuz ”silik” olur. Bunu daha kapsamlı ele almak çok daha doğru; ancak haddimizi bilelim değil mi efendim…

ecrin çakar
Üye

bu devirde para ile alınamayacak tek bir şey var oda kalp

Temel Uçak
Üye

Ama lüzumsuz yere kazanılan paralar aileni paramparça bile yapabiliyor

Şafak Özcan
Yazar

Yaşamak için para kazanmaya çalışırken farkında olmadan para kazanmak için yaşadığımız bir sistemin içinde boğuluyoruz aslında, çünkü gerçekten alın teriyle para kazanmaya çalıştığın zaman ne yazık ki bu ülkede ne sosyal yaşamın kalıyor, ne dışarıda eşinle bir yemeği çıkabiliyorsun, ne de lükse para harcayabiliyorsun. Çoğu zaman genel ihtiyaçlarını karşıladıktan sonra elinde para kalmıyor ne yazık ki, ki buna da şükür biz ucu ucuna geçinebilenlerdeniz, insanları geçim derdi stresine sokup cahilleştirdiler, dünyadan ve politikadan, insan gibi tartışmaktan ve konuşmaktan, nezaket kurallarından izole ettiler, ve benim fikrim bunu bilerek yaptılar, ve yapmaya devam ediyorlar.

Duygu bölük
Üye

Bence çok güzel olmuş