Paris Katakompları, Paris’te yer altında bulunan ve 6 milyon kadar insanın kemiklerinin saklandığı bir alandır.

Eski Paris taş madenlerine ait olan bir tünel sisteminin küçük bir kesitinde yer almaktadır.

Fotoğraf: Katakompların Girişi.

1774’de şehrin dolan mezarlıklarına bir çözüm olarak inşa edimeye başlanılmışlardır. 1786’dan itibaren birçok mezarlıktan transfer edilen insan kalıntıları burada saklanmıştır. 2013’ten beri Paris Musees organizasyonu kontrolü altındaki 14 müzeden birisi olmuştur. Katakompların duvarları üst üste dizilmiş kemikler ile kaplıdır.

İlk yıllarında sadece kemiklerin şekilsiz bir şekilde atıldığı bir mağara şeklinde olsa da, zamanının Paris Maden Kontrolörü Louis-Étienne Héricart de Thury katakompların renovasyonunu kontrol etmiş ve ziyaret edilebilir bir anıtmezar haline gelmesini sağlamıştır. Duvardaki kemikleri bugünkü şekillerinde dizdiren de odur.

Bununla beraber Paris altında bulunan minerallerin sergilendiği bir odacık ve çeşitli kemik deformasyonlarının sergilendiği başka bir odacık da bulunmaktadır.

Fotoğraf: Katakomp Tünelleri.

2. Dünya Savaşı sırasında Fransız Savunmacılar tarafından tüneller kullanılmıştır. 2015’te AirBnB şehre 350.000 euro ödeyerek müşterilerine bir geceliğine katakomplarda kalmayı önermiştir. Bu sayede yaygın bir ün kazanmışlardır. 2017 Ağustosunda ise birkaç hırsız katakomplar yardımı ile  eriştikleri bir bodrumdan 250.000 euro değerinde şarap çalmışlardır.

Katakomplar, Paris şehirlerinin sokakları altındadır ve bu sebeple bulundukları bölgede çok yüksek binalar kurulamaz ve bodrum açılamaz.

4
like
1
love
2
haha
4
wow
0
sad
0
angry
13 Yorum konuları
0 Konu cevapları
0 İzleyiciler
 
En çok tepki verilen yorum
En yeni yorumlar
13 Yorum yazarları
Salih Çelikİlkay BozkuşKrcelfRagıp ÇetinerMustafa Son yorum yazarları
  Abone ol  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
Salih Çelik
Üye

Tüylerim ürperdi…

İlkay Bozkuş
Yazar

Fİlmlere mekan olan bir yerdir.

Krcelf
Üye

İlginç bilgiler barındırıyor teşekkürler

HadiOrdan
Üye

gerçekten ilginç

Mustafa
Üye

resimlerden ürktüm.