Pegasus, mistik kanatlı erkek bir attır.

Yunan mitolojisinde en çok bahsedilen yaratıklardan birisidir. Tamamen bembeyaz olarak tanımlanan Pegasus deniz tanrısı Poseidon’un oğlu sayılır.

Medusa’nın ölümü üzerine doğmuştur. 

Sembolize ettiği şeyler zaman ile değişmiştir.

Orta çağlardan rönesansa kadar bilgeliğin sembolü olan Pegasus, 19. yüzyılda şiir ile özdeşmiştir. Yunan vazo, heyken ve çizimlerde birçok sanat eserine ilham vermiştir.

Efsaneye göre ayağını vurduğu yerlerde su kaynakları açılmıştır ve bu kaynaklar, kendilerinden içen sanatçılara ilham kaynağı olmuştur.

Bununla beraber Bellerophon denilen mitolojik bir kahramana Chimera ile savaşında yardım ettiği anlatılmıştır. (Yukarıdaki görselde bu mücadele gösterilmektedir.)

Pegasus’un bu efsanesi, 2. Dünya Savaşı’nda ingiliz paraşüt birliklerinin aşağıdaki ambleminde görülmüştür.

Özgürlük heykelinden sonra Amerika’nın en büyük 2. heykeli olan yukarıdaki heykel, Pegasus’un bir ejderha ile savaşıp onu yenmesini gösteriyor.

Ayrıca dünyanın en büyük at ve en büyük ejderha heykeli olan bu heykel 30 metre uzunluğunda, 330 ton çelik ve 132 ton bronzdan yapılmadır. 2013’te başlanılmış ve 2014’te halka açılmıştır.

Efsanede uçan bir at olan Pegasus, ayrıca 1990’da kurulan Türkiye merkezli bir havayolları şirketi olan Pegasus’a ismini vermiştir.

3
like
1
love
0
haha
0
wow
0
sad
0
angry
6 Yorum konuları
0 Konu cevapları
0 İzleyiciler
 
En çok tepki verilen yorum
En yeni yorumlar
6 Yorum yazarları
Can kayaZavorkoÇalı KuşuMehtap Mehtapsalla gitsin Son yorum yazarları
  Abone ol  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
Can kaya
Üye

Tarih atı

Zavorko
Üye

Küçükken Pegasusları gerçek sanardım

Çalı Kuşu
Yazar

Pegasus kavramının kanatlı at anlamına geldiğini öğrenmeme vesile olan ayrıca uçuşlarımda her zaman güzel insânlarla karşılaştığım bir hava yolu şirketi. Güzel ve dikkat çekici bir fikir olduğu tartışılmaz. Tarihçesi hakkında aktarmış olduğunuz bu bilgiler için teşekkürlerimi arz ederim efendim

Mehtap Mehtap

Mitolojik bir canlı olduğunu bilmiyordum. Başarılı bir çalışma, tebrikler

mustafa

Şimdi ki uçan atlar ne yazık ki demirden yapılan hurda yığınları. Yazı için teşekkürler.