Peynir, uzun bir süredir insan hayatının bir parçası olan ve birçok kültürün mutfağında bulunan bir yiyecektir. Peynir yapımının neredeyse 10 bin yıllık bir tarihi vardır. Yüzlerce çeşidi bulunan peynirin ülkemizde de birçok çeşidi mevcuttur. İşte dünyanın çeşitli yerlerinden peynir çeşitleri:

1-Gouda

Hollanda’nın meşhur peynirlerinden olan Gouda; inek, keçi veya koyun sütünden yapılır. Dünyanın en ünlü peynir çeşitlerinden birisidir ve tüketilen peynirin neredeyse yarısını oluşturur. Yarı-sert bir peynirdir ve kendine özgü kıvamı ve güçlü tadı için sevilir.

Hollanda dışında ülkelerde de Gouda üretilir ancak ikonik Hollanda peynirinin kalitesine ulaşamaz. Bunun sebebi Hollanda’nın yaygın kırları ve sağlıklı ikliminin hayvanların sütünün kalitesini arttırmasıdır.

2-Cheddar

İngiltere’den gelir. Kırılgan bir kıvamı ve keskin baharatlı bir tadı vardır. Inek sütünden üretilir.

Diğer peynirler gibi korunmuş bir ismi yoktur, yani herhangi bir peynir cheddar adı altında satılabilir. Bu gouda gibi peynirler için geçerli değildir.

3-Camembert

Fransa asıllı bu peynir çeşidinin kıvamı ve yapısı diğerlerinden daha değişiktir. Bir kısmı akışkan bir kısmı ise yumuşak katı olan bu peynirin tadı yumuşak ve tatlıdır. Pastörize edilmemiş inek sütünden üretilir.

1791’den beri üretilen bu peynir Fransa’nın Normandiya bölgesinin bir sembolüdür.

4- Parmesan

Parmegiano Reggiano veya Parmesan, Italya’dan gelen bir peynir çeşididir. Spageti ile beraber tüketilmesiyle ünlü olan peynir, ekmek üzerinde yemek için fazla yoğun olarak görülür. Keskin, meyveli bir tadı vardır.

Pastörize edilmemiş inek sütünden yapılır ve Avrupa’da kurallara göre taze çim yiyen ineklerin sütünden üretilmesi şarttır. Kalitesiz bir parmesanın tadı acımtrak veya acıdır.

5-Mozzarela

Bir başka Italya peyniri, bu peynir çeşidi inek veya bufalo sütünden yapılır. Yarı-yumuşak bir peynirdir ve sütlü bir tadı vardır.

Bazı diğer peynirler gibi yaşlatılmaz ve tazeyken yenir. Evde yapılması kolaydır. Peynir mayası, sitrik asit, süt ve tuz ile yarım saat kadar bir sürede yapılabilir.  Aşağıdaki ingilizce kaynakta 9 adımda mozarella yapmayı okuyabilirsiniz.

https://www.epicurious.com/ingredients/how-to-make-fresh-mozzarella-cheese-at-home-gallery/list

6-Krem Havarti

Yumuşak, tatlı ve yağlı bir tadı vardır. Yumuşak kıvamı, bir ön yemek veya atıştırmalık olarak yenmesine yol açmaktadır. Danimarka peynirlerinin en ünlülerindedir.

Pastörize edilmiş inek sütünden yapılır.

7- Roquefort

Pastörize edilmemiş koyun sütünden yapılan bu ilginç peynir,  “kralların peyniri” olarak anılır. Keskin ve tuzlu bir tadı ile krem kıvamındadır. Fransa’nın Roquefort-sur-Soulzon bölgesinden gelir .

Mavi küflü bir peynirdir.

8- Kashkaval

Bulgaristan, Lübnan Makedonya, Romanya, Sırbistan , Suriye ve Türkiye’nin kültürünün parçası olan bu peynir, bizim bildiğimiz adıyla kaşar peyniridir.

Yumuşak ve tuzlu tadı ve krem kıvamıyla oldukça popülerdir. “Balkanların Cheddar Peyniri” olarak bilinir. Geleneksel olarak pastörize edilmemiş inek veya koyun sütünden yapılır.

9-Allgauer Emmentaler

İsviçre asıllı Emmental peynirinin Alman versiyonudur. Pastörize edilmemiş inek sütünden yapılan sert bir peynirdir.

3 aydan daha uzun bir sürede yaşlanır. Yumuşak bir tadı vardır.

Bu peynirler, benim seçtiklerim idi. Eğer ilgileniyorsanız, cheese.com’da yüzlerce peynir çeşidini araştırabilirsiniz.

12
like
8
love
2
haha
1
wow
2
sad
4
angry
16 Yorum konuları
0 Konu cevapları
0 İzleyiciler
 
En çok tepki verilen yorum
En yeni yorumlar
15 Yorum yazarları
Furkan Arslanİlkay BozkuşÇalı KuşuReha KarakayaMaydogan Son yorum yazarları
  Abone ol  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
muptezel
Üye

Bu görsellerin gece gece üzerimizde yaratacağı etki? 🙁

Bir Başak Kadını
Üye

Ah bu içeriği ben hazırlamayı düşünüyordum geç kaldım :))
Güzel bir içerik olmuş elinize, emeğinize sağlık, teşekkürler.

Muhammet Yiğit
Yazar

Peynire Bayılırım Helede Mozzarela Peynirine

mustafa
Üye

Peynir olsun da ne peyniri olursa olsun çok severim.

Furkan Arslan
Üye

Hepsi çok güzel görünüyor tatmak istedim