Owlboy, D-Pad Studios ekibi tarafından, 2007’de geliştirilmeye başlayarak 2016 Kasım’da yayınlanan piksel art platform oyunudur. Ana karakter, uçabilen bir baykuş çocuk ve bir tabancası olan yeşil üniformalı arkadaşı vardır.

Oyunun duygusal teması, 10 yılda geliştirilmesi sonucunda geliştiricilerin hayatının değişikliklerinden etkilenerek değişir. Yaşadığı ve sevdiği şehir yıkılınca şehrini yıkan düşmanın peşine düşen baykuş çocuk, yolunda karşılaştığı engeller sonucu yer yer umutsuzluğa düşer, ama ona rağmen direnir. “Ne olursa olsun, mücadeleyi bırakma” düşüncesi ile 10 yıl pes etmeden geliştirilen oyun, bu düşünceyi kendi içerisinde de yansıtmaktadır.

Oynanış; rahattır, ama eğlencelidir. Manzaraların tadını çıkarmak, canavarlarla kapışmak ve diğer karakterle konuşmak arasında oyuncu asla sıkılmaz. Uçabilen silahsız çocuk ve silahlı uçamayan arkadaşın, birbirine muhtaç olması ve beraber çalışması da oyunu oynarken fark edilen ilginç bir özelliktir. Oyuncuya hikayeyi sindirmek için yeterince zaman tanınır.

Grafikler, el çizimi piksel arttır. Her piksele, her animasyona ayrı ayrı özen gösterilmiştir ve her sahne göz alıcıdır. Piksel Art dünyasında neredeyse bir çığır açan, 8-bit ve 16-bit zamanlarının sonu ve Hi-Bit (Yüksek Bit) çağının başlangıcı olarak anılan oyun, piksel art hayranları için bir şölendir. Arka plandaki bulutlardan, karakter animasyonlarına ve çizimlerine kadar her şey, sanatçının elinden gelen en iyisini çizmiş olduğunu çok güzel göstermektedir.

Son olarak Owlboy, çok hızlı bir oynanıştan ziyade; keyifli manzaralar, derin düşünceler ve karakter, ilginç bir ana hikaye isteyen oyuncular için idealdir. Yaklaşık 9 saat oyun zamanı ile uzun bir oyundur, ve oyuncuya sunacağı çok şey vardır. Ayrıca uzun bir geliştirme sürecinin eseri olması, oyuna bir başka değer katar.

11
like
1
love
0
haha
0
wow
0
sad
0
angry
5 Yorum konuları
1 Konu cevapları
0 İzleyiciler
 
En çok tepki verilen yorum
En yeni yorumlar
6 Yorum yazarları
PINAR GÜLyellowredHalis çıldırDenizcanMikail Fatih Son yorum yazarları
  Abone ol  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
özlem süeda
Üye

çok güzel.

PINAR GÜL
Üye

anlatım güzel

yellowred
Yazar

Pek sevmedim fazla basit geldi

Halis çıldır
Üye

Güzel oyunmuş

Mikail Fatih
Üye

Bu oyunları yazan insanların hayal güçlerine hayranım.