Selamlarrr sevgili popzingiller 🙂 Bugün sizlerle çevre kirliliğine müthiş bir şekilde engel olan bir projeden bahsedeceğiz. Bu projenin adı Ecobricks. Size kendimce bir çeviri yaparsam kelime anlamının “ekolojik tuğlalar” olduğunu söyleyebilirim. Size evler plastik şişelerden inşa ediliyor bu proje kapsamında desem inanır mısınız? 😀 Şöyle ki şişelerin içi plastik ve geri dönüşümlü atıklarla dolduruluyor öncelikle. Sonrasında bu sisteme özel olarak tasarlanmış duvarlara yerleştiriliyor şişeler.

Asya ve Latin Amerika’da binlerce insan evlerini bu şekilde yapıyor. Plastiklerine yeni görevler yüklüyor, onları atmak yerine şişeler halinde saklayıp ayırıp paketleyip tekrar tekrar tekrar kullanılabilecek yapı taşları elde ediyorlar. Yeşil alanlar inşa etmeyi amaçlayıp ekolojik yaşam döngüleriyle uyum içinde olmak istiyor bu projeyi ortaya koyan topluluk. Plastik yakılırsa dünyaya, suya ve ekolojiye zararlı olan bir madde olsa da eğer bu şekilde kullanılırsa oldukça faydalı olabilir.

Dünya çapında insanlar kendileri ve toplulukları için bu ürünü kullanıyorlar. İç mekan mobilyalarından bahçelere, parklara, yapılara kadar her türlü şeyi yapabiliyorlar plastik şişelerle !! Burada tek ihtiyaçları olan bir plastik şişe, bir içine çöp tıkmak için bir çubuk ve iyi bir hayal gücü 🙂

Gelelim PopzPuan değerlendirmemize 🙂 Benim bu çevre dostu proje için puanım 10/10 Popz. Kesinlikle ba-yıl-dım !! Çevre kirliliğini önlemenin daha güzel bir yolu olabilir mi inanın bilmiyorum. Sizin bu proje hakkında görüşleriniz neler? Siz bu projeye kaç Popz verirdiniz?

 Kaynak Link

21
like
10
love
0
haha
1
wow
0
sad
0
angry
33 Yorum konuları
0 Konu cevapları
0 İzleyiciler
 
En çok tepki verilen yorum
En yeni yorumlar
31 Yorum yazarları
serhat ergünEmre EryiğitCan canBekir AkgülGülsüm Apiş Son yorum yazarları
  Abone ol  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
turuncumavi
Üye

10 üstünden 10 veriyorum

emreqoral
Üye

Yaratıcı olabilir ama sağlık konusunda biraz kafam karıştı.

EMIN ALTINTAS
Yazar

Bence de güzel bir durum fakat sağlamlığı tartışılır her hangi bir doğal efette de ayakta kalabileceğini düşünmüyorum ama doğaya kazandırdıkları paha biçilemez yinede benim puanım 8/10 popz.

Mustafa
Üye

yaratıcı ama kullanır mıyım bilmiyorum

Zavorko
Üye

Geçenlerde haberlerde görmüştüm.Hem yaratıcı hemde çevre duyarlılığı için güzel Bir yöntem olmuş