Su, süt, meyve suyu, spor içeceği veya temizlik ürünleri şişesi olsun, hepsi plastik ile yapılır. Neyse ki, neredeyse hepimiz plastik şişe geri dönüşümüne hazır erişime sahibiz.

Ve unutmayın, geri dönüşümden önce kapakları tekrar şişelere takın. Kapaklar, geri dönüştürücülerin istediği başka bir değerli plastiğe dönüştürülür. 

PEKİ GERİ DÖNÜŞTÜRDÜĞÜMÜZ ŞİŞELERE NE OLACAK?

     Kullanılmış plastiklere başka bir hayat vererek çevreye yardımcı olmak istediğinizde, ilk adımınız geri dönüşüm kutusuna atmak olacaktır. Ancak plastiklerinizin yeni ambalajlara, veranda sandalyelerine veya araba tamponlarına nasıl dönüştüğünü merak ettiniz mi?

Toplandıktan sonra, kullanılan plastik şişelerin, her biri 1.200 ton ağırlığa sahiptir ve bunları daha ekonomik hale getiren 7.200’den fazla şişeyi içeren balyalardır. Bunlar sıralanır, ayrılır ve sıkıştırılır. Sıralanmış olan balyalar, uygun şekilde adlandırılmış bir makine kullanılarak balyalayan bir tesise teslim edilir. Burada şişeler preslenir. Şişeler, evde kullandığınız makinenin devasa bir versiyonu olan çamaşır makinesinden geçiyor. Sabunlu su; etiketleri, kirleri ve döküntüleri çıkarır.

Not: Şişelerinizi evde boşaltmak ve temizlemek en iyisidir – geri dönüşüm işlemini çok daha verimli hale getirir.

(Burası bir pet şişe geri dönüşüm fabrikası)

Şişe kapakları tipik olarak polipropilen (PP, # 5) plastikten yapıldığından, değişen plastik türleri ayrılmalıdır. Endişelenmeyin, şişelerden kapakların sürekli olarak sökülmesinden oluşan işçi sıraları yok – daha verimli bir yöntem var. Örneğin, pet şişeler ve bunların kapakları küçük parçalara ayrılır ve büyük bir su tankına yerleştirilir. Pet ve polipropilen farklı yoğunluklara sahip olduklarından, şişe pulları suya batırılırken, kapak pulları yüzer, bu da onları geri dönüşüm için ayırır.

Geri dönüştürülmüş pet şişeler dayanıklı oyun ekipmanlarına, halılara veya yeni şişelere geri dönüştürülebilirler. Kapaklarınız sert mutfak kaseleri ve kesme tahtaları, araba pil kutuları, diş fırçaları ve saklama kutuları bile olabilir !

Yukarıdaki fotoğrafta gördüğünüz tasarım Kuşadası Belediyesine ait. Pet şişelerin diğer atıklara karışmadan toplanabilmesi amacıyla Kuşadası’nın belirli noktalarına bu şık tasarımları ile dikkat çeken büyük sepetler yerleştiriliyor. Ortalama 500 pet şişe kapasiteli bu tasarımın tüm ülkemizde yaygınlaştırılması gerek.

GERİ DÖNÜŞTÜRÜLMÜŞ PLASTİK ÜRÜNLERE OLAN TALEP ARTIYOR. BU YÜZDEN GERİ DÖNÜŞÜMÜ KORUYUN!

37
like
15
love
2
haha
1
wow
2
sad
7
angry
11 Yorum konuları
0 Konu cevapları
0 İzleyiciler
 
En çok tepki verilen yorum
En yeni yorumlar
11 Yorum yazarları
Nasibe AvcıGülsüm ApişSamet AkbulutReha Karakayayellowred Son yorum yazarları
  Abone ol  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
Sinan
Yönetici

Artık yeni plastik üretilmemeli bence, sadece geri dönüşüme izin verilmeli, ihtiyaçtan çok daha fazlası ve sokaklarda, denizlerde…

okan88
Yazar

Tam soracaktım ki resmin olduğu yer Kuşadası mı diye, altındaki paragrafta belirtmişsin :)) zaten sepetin üzerinde de yazıyormuş sonradan fark ettim. Geri dönüşümün daha çok yaygınlaşması ve vatandaşlarımızın bu konuda daha da bilinçlenmesi dileğiyle…

mutlu yozgat
Üye

hem elektrik yada tekrar geri dönüşüm oluyor

Nasibe Avcı
Üye

Bilinçli olmak gerek tabi

mustafa
Üye

Resimdekine benzer bir pet şişe toplama ünitesini bizim;belediyede her yere koydu acayip ilgi gösteriyor insanlar demek ki insanlara bir şeyler verice onlarda gereken neyse onu yapıyor.