Selamlarrr sevgili popzingiller 🙂 Nasılsınız bakalım? Ben bugün sizlere öyle bir yerden bahsedeceğim ki bu yazıyı okuduktan sonra çok mutlu olacaksınız. Karşınızda adını sıkça duysak da bu yönünü hiç bilmediğimiz Seattle !! Bu şehir plastik kap ve eşyalar kullanmayı yasaklıyor. Seattle’daki yemek servis işleri tek kullanımlık plastik çatal, kaşık, bıçak, pipet gibi ürünler yüzünden şimdilik kısıtlanmış durumda. Restaurantlar çevre dostu eşyalar kullanmak zorunda. Kağıttan yada geri dönüştürülebilir plastikten yapılan tek kullanımlık eşyalar bu şehirde oldukça fazla kullanılıyor.

Seattle bu tarz bir yasak kararı alan ilk büyük A.B.D şehri. 2010’dan beri Seattle’daki yemek sektörü geri dönüştürülebilir veya gübreleştirilebilir servis tabak çanakları kullanarak çevre dostu olan bir ülke olma yolunda büyük adımlarla ilerliyor. Yine de bazı kaplar pek fazla alternatifi olmadığı için bu yasak kanununun dışında kalıyor. Keşke o kaplara da alternatif üretilse de plastik kullanımı tamamen ortada kalkabilse.. Her yıl yaklaşık 8 milyon ton plastik denizlere dökülüyor. Vahşi yaşam ve ekosistem de bu olay sebebiyle oldukça zarar görüyor, hatta yok olma tehlikesine giriyor. Şehir memurları bu yasağın dünyayı ele geçirmiş olan plastik kullanımı döngüsünü hedef aldığını, bu döngünün bu tarz kurallar sayesinde kırılabileceğini söylüyorlar. Bu kurala uymayan yemek sektörü işletmecileri 250$ ‘a kadar ceza alabiliyorlar.

Umarım benzer bir uygulama dünya çapında bir çok ülkede daha uygulanmaya başlanır.Tabii ülkemizde de.. Plastik oldukça iyi şekilde geri dönüştürülebilen, bir çok alanda kullanılabilen bir maddedir. Bir anlamda tamamen sizin kullanım şeklinize bağlı olarak dünyayı rezil de edebilir vezir de. Ne olacağı tamamen insanoğlunun verdiği kararlara göre şekillenecek. Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz sevgili popzingiller?

Plastik bir şişeyi attıktan sonra başına neler geliyor biliyor musunuz? Bilmiyorsanız buyurun Ted-Ed konuşmasına (Türkçe altyazı açmayı unutmayın 🙂 ) :

Kaynak Link

8
like
3
love
0
haha
2
wow
0
sad
0
angry
19 Yorum konuları
0 Konu cevapları
0 İzleyiciler
 
En çok tepki verilen yorum
En yeni yorumlar
19 Yorum yazarları
Nasibe AvcıBekir AkgülGülsüm ApişMurat SiyliKrcelf Son yorum yazarları
  Abone ol  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
mehmetcan
Üye

Keşke tüm dünya da uygulansa çok güzel bir yasak.

Sinan
Yönetici

Ne güzel şehirmiş o seattle, keşke her yer aynı yasağı uygulasa

hayal
Üye

Daha da bilinçleneceğimiz günelere..Tek çözüm eğitim çünkü,her konu için..

mustafa
Üye

Bazen dükkanım oradan plastik toplayan insanlar geçiyor ve bende elimden geldiğince onlara yardımcı oluyorum plastikleri ve kağıt atıkları mı ayırıyorum ve onlara veriyorum.Anlıyorum ki bu insanlar ne kadar önemli bir iş yapıyorlar helal olsun bu adamlara bir çok kişinin burnunu çevirdiği çöplerden o plastikleri çıkarıyorlar. Ve hem ülke ekonomisine hemde çevreye faydaları var.İnşallah her ülke ve her şehirde yasak olur.

sila
Yazar

Bizim ülkemizde öncelikle bireylerde farkındalık oluşması gerek. Şu anda bizde plastik materyallerin komple yasaklanması gibi bir durum söz konusu olamaz (plastiğin zararları konusunda bilinçli bir kesim oluşmaya başladı, plastik yerine cam sağlıktır düşüncesi mevcut) Henüz geri dönüşümde de yeterince ilerleyebildiğimizi düşünmüyorum. Hala çok fazla kağıt israfı buna bağlı olarak ağaç kesimi söz konusu. Plastiğe sıra gelemedi.