Popzbio #2: Tolga Çevik

Merhaba çok kıymetli popzingo sakinleri. Ben iyi niyetli paparazziniz Süleyman. Popzbio’nun ikinci bölümüyle karşınızdayım. Bu bölümde, sizlerin yüzünü güldüreceğini düşündüğüm, yılladır bir efsane olarak andığımız ve Türk komedisinin başrollerinden sayılabilecek bir ünlünün biyografisini sunacağım. Lafı daha fazla uzatmadan hemen başlayaşlım.

DVD’lerin efendisi: Tolga Çevik

Doğum: 12 Mayıs 1974

Meslek: Oyuncu

Etkin Yıllar: 1996/Günümüz

Ülkemizde komedinin kalbini elinde taşıyan ünlülerimizden birisi olan Tolga Çevik, oyunculuk hayatına ilk olarak lise hayatında başladı. Liseler arası yarışmalarda birçok  “en iyi oyuncu” ödülüne layık görülen Çevik Üniversitesi Devlet Konservatuvarı sınavını kazanamaması üzerine Yeditepe Oyuncuları adlı tiyatroya katıldı.

1996 yılında Central Missouri State Üniversitesi’nin Tiyatro Anasanat Dalı Oyunculuk bölümünden mezun olmuş ve eğitimi sırasında Amerikalı aktör Robin Williams‘tan eğitim almıştır. Boşuna efsane değil hani yani, adamın eğitim temelleri ülkedeki binaların çoğundan sağlam 🙂

Gurbetteki eğitimini tamamladıktan sonra ilk defa, Hadi Çaman Tiyatrosu’nda profesyonel hayatına başlamıştır. Eğitimi kadar bulunduğu mecralar da fazlasıyla sağlam olan Tolga ağabeyimiz, aynı zamanda bir BKM oyuncusudur. Bir çok BKM yapımı film, dizi ve oyunlarda yer almıştır. Bunlara en belirgin olarak “Bana Bir Şeyhler Oluyor” ve “Kelebekler Özgürdür” adlı oyunları örnek gösterebiliriz.

Buraya kadar olan kısım, kimi zihinde biraz silikken kimi zihinde hiç olmayabilir. Çünkü biz Tolga Çevik’i asıl “Arkadaşım” olarak tanıdık. İlk olarak 14 Eylül 2007 tarihinde “Komedi Dükkanı” isimli programla karşımıza çıkan “Arkadaşım”, 15 Haziran 2011 tarihinde yayın hayatına son vermiştir.

Finalin hemen ardından Avrupa turnesine çıkan “Arkadaşım Hoşgeldin” programı ise, 31 Aralık 2013’te “Arkadaşım”ı tekrardan bizlere sunmuştur. Arkadaşım Hoşgeldin’den sonra “Müdür Ne’aptın” adlı program da 2016 yılında final yapmıştır. Tolga Çevik günümüzde halen elinden hiç düşürmediği DVD’si ve her seferinde bizleri kahkahalara boğan doğaçlama esprileriyle, Tolgshow adlı programda yayın hayatına devam etmektedir.

Son olarak yüzeysel olarak çocukluğu ve özel hayatına da değinerek bölümü sonlandıralım.

Tolga Çevik 12 Mayıs 1974 tarihinde İstanbul’da doğdu. Bahariye İlkokulu’nu bitirmesinin ardından Özel Doğuş Lisesi’nde ortaokulu ve liseyi bitirdi. Daha önce de bahsettiğim gibi okuduğu lisede oyunculuk hayatına başlayan Çevik, ilk ödüllerini de yine bu lisede almıştır. 2004 yılında Cem Yılmaz’ın kardeşi Özge Yılmaz ile evlenen Tolga Çevik’in Tuna ve Tan adında iki çocuğu vardır.

Evet sevgili popzingo sakinleri. Bir popzbio bölümünün daha sonuna gelmiş bulunmaktayız. Bir sonraki bölümde tekrar görüşmek üzere kendinize iyi bakın…

Not: Popzbio programında görmek istediğiniz ünlülerin isimlerini yorumlarda belirtirseniz istekleriniz doğrultusunda çalışmalar sunmaya özen gösteririm. Sevgilerimle 🙂

Popzbio’nun önceki bölümü: Popzbio #1: Ajda Pekkan

22
like
2
love
0
haha
1
wow
0
sad
0
angry
20 Yorum konuları
0 Konu cevapları
0 İzleyiciler
 
En çok tepki verilen yorum
En yeni yorumlar
20 Yorum yazarları
Irmak Kurtserhat ergünIce coldEMRAH SOYLUTriskacocu Son yorum yazarları
  Abone ol  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
Çalı Kuşu
Yazar

Gerçekten ciddi emek sarf ederek işini yapan biri. Doğaçlama alanında harika işler başarıyor. Açıkçası ”Dış Ses”in de bir fotoğrafı güzel olurdu. Neticede ”Arkadaşım” deyince akla ikisi birden geliyor.Emeğine sağlık.

Irmak Kurt
Üye

Helaaaall enn sevdiğim en beğendiğim komedyenlerden.. tabi ata demirer şafak sezer vs vs bissürü var ama bu adam en iyisi

serhat ergün
Üye

Bu adam harika

Ice cold
Üye

Cok zeki bulurum kendisini ve sık sık eski videolarınıda izlerim

EMRAH SOYLU
Üye

Çok başarılı bulduğum bir yetenekli ünlü. Güldürmeyi başarıyor.