“Şimdi kanallar falan var zaten deli para. Bide internetten falan desek, yutuptan da baya kaldırıyo zaten. Ohoo adam bu kadar parayı nerde…” Aa siz ne zaman geldiniz? Fark etmemişim kusura bakmayın. Popzbio’nun bu bölümünü yazarken Acun abimizin gelirini hesaplamaya çalışıyordum da hazır siz de gelmişken hadi birlikte inceleyelim 🙂 Bu arada hepiniz hoş geldiniz çok kıymetli popzingo sakinleri.

Türk işi Escobar: Acun Ilıcalı

Doğum: 29 Mayıs 1969

Meslek: Sunucu, yapımcı, girişimci

Etkin yıllar 1995/Günümüz

Günümüzde para denince akla gelen ilk isimlerden birisi olan Acun Ilıcalı; iş hayatına 1995 yılında, bir kot dükkanı açarak başladı. “Ne, kot dükkanı mı? E bu adam tekstil kralı değil ki ne alaka?” Çok haklısınız, ama en üst kata çıkmak için önce aradaki basamakları geçmeniz gerek. Bir de azim lazım ki bunu Acun abimiz bize göstermiş. Açtığı kot dükkanı kısa süre içerisinde kapanan Acun Bey, bu süreçte bir akrabasının tanıdığı vasıtasıyla İlker Yasin ile tanışır ve kısa süre içerisinde o dönem Show TV’de bulunan Şansal Büyüka’nın ekibine transfer olur. Televizyonculuğa Show TV’de Beşiktaş muhabiri olarak başlayan Ilıcalı, aynı kanalda yayınlanan Televole programının içinde 15 dakikalık kesit halinde yayımlanan, “Acun Ilıcalı ile Maraba” programını yapmıştır. Ilıcalı, aynı kanalda 2002 ile 2006 yılları arasında “Acun Firarda” adlı gezi-eğlence içerikli televizyon programının yapımcılığını ve sunuculuğunu üstlenmiştir.

Tabi bu şekilde nereye kadar daha hızlı büyümek lazım diyen Acun abimiz 2006 yılında “Acun Medya” şirketini kurmuştur.Kurduğu yapım şirketi ile “Fear Factor” adlı korku-gerilim içerikli televizyon programını, “Var mısın Yok musun” ve “Survivor Türkiye” adlı yarışma programlarının hem yapımcılığını hem de sunuculuğunu gerçekleştirmiştir. Acun Bey aynı yapım şirketi ile Uğur Dündar’ın sunuculuğunu üstlendiği “Yoksa Rüya mı?” adlı televizyon programı ile “Söyle Söyleyebilirsen” isimli ses yarışmasının da yapımcılığını üstlenmiştir. Aman Acun abi yavaş, bu kadar hız yapma Allah korusun kaza falan yaparsın demeye kalmadan Acun abimiz, ilk kez 2008 yılında Türkiye’de vergi rekortmenleri arasına girdi. 2011 yılında ise ₺2.836.191 gibi bir gelir vergisi ile vergi listesinde 62. olmuştur. Bir dakika ya, beni şaşırtan asıl kısım bu kadar vergi vermesi değil bu kadar vergi vermesine rağmen 62. olması. Bu vergiyle 62. oluyorsa 1. olmak için… Hay lanet! Bu çok fazla, neyse devam elim biz 🙂

Vergiler falan derken dur durak dinlemeyen Acun Bey, 2009 yılında “Devler Ligi” adlı futbol programı ile “Yetenek Sizsiniz Türkiye” yarışmasının, 2010-2011 yıllarında “Yok Böyle Dans” isimli dans yarışmasının, 2011 yılında ise “O Ses Türkiye” ses yarışmasının yapımcılığı ve sunuculuğunu gerçekleştirmiştir.

Bitti mi? Tabii ki bitmedi…

2011 yılında Acun Medya’yı karşısına alıp, “Bak evet, seninle bir süredir düzenli bir ilişkimiz var. Ama bu böyle olmaz. Artık bu işin adını koymalıyız, bu işi resmiyete kavuşturmalıyız.” diyerek Acun Medya bünyesinde acunn.com isimli internet sitesini kurmuştur.

Bu birlikteliği resmiyete kavuşturan Acun Bey, “Madem bir ilişkiyi resmiyete kavuşturdum, bu bünye ikinci ilişkiyi kaldıramaz diyip 2013 yılında Show TV’den ayrılmıştır. Ama bu boşluğu kaldıramayan Acun Bey, aynı yıl Star TV’ ye geçiş yapmıştır. Söz konusu kanalda, “3 Adam” adlı televizyon programının yapımcılığını üstlenen Ilıcalı, aynı yıl sekiz.com isimli giyim içerikli İnternet sitesini açarak e-ticaret alanında da faaliyete başlamıştır. Bir yıllık bir sürenin ardından yine iki ilişki olmaz diyerek 2014 yılında Star TV’den ayrılmıştır. Acun Bey, tam da bu kararsızlıkla işlerin yürüyemeyeceğini düşünürken 2013 yılında Doğuş Yayın Grubu ortaklığında “Tv8” adlı televizyon kanalını satın aldı. Vee hazırsanız makinalı tüfek kısmına geliyorum.

TV8’de “Ninja Warrior Türkiye”, “Para Bende”, “Hülya Avşar Show”, “Arda’nın Mutfağı”, “Aileler Yarışıyor”, “Ver Fırına”, “Kel Alaka'”, “Akademi”, “Ütopya” adlı televizyon programlarının yapımcılığını üstlenen Ilıcalı, 2015 yılında da “Rising Star Türkiye”, “İşte Benim Stilim” adlı televizyon programlarının yapımcılığını üstlendi. Ilıcalı 2016 yılında ise “İşte Benim Stilim Ünlüler” adlı yarışma programının yapımcılığını üstlenmiştir. Vavv bu gerçekten yorucu oldu. TV8 ile birlikte “MNG Shop” (sonraki adıyla Shop90) adlı alışveriş kanalına da ortak olan Acun Bey, Shop90 adlı televizyon kanalını 2016’da kapatmış, yerine TV8,5 adlı spor ve eğlence kanalı yayınına başlamıştır.

Durun durun hemen dağılmayın. Az kaldı, birkaç şey daha var.

Acun abimiz; tv, tekstil ve para kariyeri dışında çeşitli canlı gösterilere de imza atmış. Türkiye’de çeşitli üniversitelerde ve Anadolu’nun farklı yerlerinde stand-up gösterileri yapan Acun Bey, gösterilerinde meslek hayatı boyunca başına gelenleri mizahî bir dille izleyicilere anlattı.

Son olarak özel hayatına ve çocukluk yıllarına da inceden değinelim.

29 Mayıs 1969 tarihinde Edirne’de doğdu. Aslen Erzurumlu olan Acun Bey’in babası Ergün Ilıcalı müteahhit, annesi İlknur Ilıcalı ise kooperatifler il müdürüydü. Ailenin ikinci çocuğu olan Ilıcalı, ilk öğrenim ile orta öğreniminin bir bölümüne Edirne İstiklâl İlkokulu’nda devam etmiş, orta öğreniminin kalan kısmını da Kadıköy Anadolu Lisesi’nde tamamlamıştır.

İstanbul Üniversitesi İngilizce öğretmenliği bölümünde yüksek öğrenime başlayan Ilıcalı, yedi yıl üniversiteye devam etmiş ancak daha sonra söz konusu bölümü okumaktan vazgeçmiştir. Bak burada da kararsız 🙂

1988 yılında 19 yaşında iken Seda Başbuğ ile evlenmiştir. Bu evliliğinden bir kız çocuğu sahibi olan Ilıcalı, kızının doğumundan on ay sonra anne ve babasını trafik kazasında kaybetmiştir. 2003 yılında Zeynep Yılmaz ile hayatını birleştiren Ilıcalı, bu evlilikten de iki kız çocuğu sahibi olmuştur. 2016 yılında Zeynep Yılmaz’dan boşanan Ilıcalı,”Bir oğlum olsa da benden sonra yükümü sırtlansa.” diyerek 2017 yılında Şeyma Subaşı ile evlenmiştir. Ama yine karavana atan Acun Bey, bu evliliğinden de bir kız çocuk sahibi olmuştur.

Evet sevgili popzingo sakinleri. Popzbio’nun dopdolu bir bölümünün daha sonuna gelmiş bulunmaktayız. Bir sonraki bölümde görüşmek dileğiyle, hoşçakalın…

Popzbio’nun Önceki Bölümü: Popzbio #2: Tolga Çevik

(Bu son bir daha araya girmeyeceğim ama şu fotoğrafı da koymasam içimde kalırdı 🙂 )

 

9
like
2
love
0
haha
1
wow
0
sad
0
angry
16 Yorum konuları
0 Konu cevapları
0 İzleyiciler
 
En çok tepki verilen yorum
En yeni yorumlar
16 Yorum yazarları
Osman toptaşTriskacocuMaydoganReha Karakayayellowred Son yorum yazarları
  Abone ol  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
Triskacocu
Yazar

Bu adamın bu kadar hızlı büyümesi hep bir soru işareti kafamda

Osman toptaş
Üye
Osman toptaş

Kıyak insan acun

Maydogan
Üye

Adam bir anda iyi buyudu

Reha Karakaya
Yazar

Allah yürü kulum demiş acun beyde yürümüş..

yellowred
Yazar

gerçek bir başarı hikayesi.