2016 yılında, bilim adamları Proxima Centauri isimli yıldızın etrafında dönen, en yakın yaşam ihtimali barındıran Proxima b isimli gezegeni keşfettiler. Bu astrobiyolojik bir kutlamaya neden oldu. Dünyaya 4.24 ışıkyılı uzaklıkta olan gezegen, dünya dışı yaşam arayışında kozmik arka bahçemizde umut vaat eden bir adaydı.

Yeni bilgiler, yaşam barındırma potansiyeli hakkında şüphe uyandırıyor.

Bilim adamları yakın zamanda, Proxima Centauri’nin son derece güçlü bir güneş patlaması yaydığını keşfetti. Bu Proxima Centauri’yi sadece 10 saniye boyunca 1000 kat daha parlak hale getirdi. Tüm olay (daha küçük bir önceki parlama dahil) iki dakikadan daha az sürmesine rağmen, Proxima b -Güneş’ten dünyaya gelen radyasyon oranından 4000 kat daha fazla- radyasyonla yıkandı.

Proxima b’nin oluşumundan bu yana milyarlarca yıl geçmesine rağmen, bu gibi bir patlama var olan atmosferini veya okyanusunu buharlaştırabilecek kadar güçlü olabilir. Kısacası bilinen yaşam formları bu olaydan sonra artık Proxima b’de barınamaz.

6
like
2
love
0
haha
1
wow
0
sad
0
angry
12 Yorum konuları
0 Konu cevapları
0 İzleyiciler
 
En çok tepki verilen yorum
En yeni yorumlar
12 Yorum yazarları
Taha avcıBekir AkgülHüseyin ÇetinIce coldyellowred Son yorum yazarları
  Abone ol  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
tenkit77
Yazar

araştırdım da yaklaşık olarak 4 ışık yılı 9.460.800.000.000 km/yıl olarak hesaplanmış biz daha oraya gitmeden öteki dünyaya yolculuk gözükür:)

onur.tskn
Üye
onur.tskn

Proxima B yi bilmem de benimde canlılığım bitmek üzere, acıktım! ??

Hüseyin Çetin
Üye

Bizim geleceğimizi falan duydu belki de intihar ediyor.

Taha avcı
Üye

En doğru olanını yapmış. Insanları duyunca intihar

Bekir Akgül
Üye

Proxima B yi araştırmaya yeni başladık bitti mi yani