Bu ders serisinde Python dilini yeni başlayanlar için sıfırdan ele alacağız. Bu seride programlamanın temelinden uygulama tasarımına kadar birçok konuda bilgi edinirken, bu bilgileri kendi projelerinizde uygulamaya çalışmayı ve pekiştirmeyi ihmal etmeyin.

Bütün kodumuzu, https://repl.it/languages/python3 sayfasında mevcut olan Python editöründe yazacağız ve çalıştıracağız.

Şimdi, programlamanın ne olduğu hakkında biraz bahsedelim. En temelde programlama, bir bilgisayar tarafından verinin işlenmesini kontrol eden komutların yazımıdır. Her program basit komutlar üzerine kuruludur. Yazılımcı fikirlerini gerçekleştirirken bir programı bu basit komutlara ayırmayı ve bunu verimli çalışabilecek bir şekilde yazabilmeyi bilmelidir. Bunun için kullandığı programlama dilini kavramakla beraber bilgisayarın nasıl çalıştığını anlamalı, problem çözmede yetenekli olmalıdır. Bu ve daha fazlasını bu derste öğrenmeyi amaçlayacağız.

İlk Satırımız

Gelenektir, programlamaya başlarken öncelikle dünyaya merhaba deriz. Bunun için Python dilinin en kullanışlı ve en basit komutlarından  birisi olan print() kullanacağız.

print() komutu, parantez içerisine yazılan metni veya sayıyı ekrana yazar. Şimdi, ekrana metin yazalım. Bunun için metnimizi tırnak içine almamız gerekecektir.

print(“Merhaba Dünya!”)

Bu kodu repl.it’te editörümüze yazarak ekranın üst kısmındaki yeşil “Run” butonuna basarak çalıştırınız. Sağ taraftaki panelde mesajınız görünecektir.

Metinlerin neden tırnak içine alındığı, ve daha fazlası, bir sonraki derste! Bu ders ve gelecek dersler hakkındaki tüm sorularınızı Twitter’da @ tulandenizcan adresinden benle paylaşabilirsiniz!

6
like
1
love
0
haha
0
wow
0
sad
0
angry
2 Yorum konuları
2 Konu cevapları
0 İzleyiciler
 
En çok tepki verilen yorum
En yeni yorumlar
3 Yorum yazarları
DenizcanKerem özdemirmustafa Son yorum yazarları
  Abone ol  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
Kerem özdemir
Üye

emeginize saglık

mustafa
Üye

Teşekkürler.