QR (Hızlı Yanıt, Quick Response) kodu, bir tür matriks (2 boyutlu) barkod için kullanılan isimdir. İlk kez 1994’te Japon otomobil sanayisinde kullanılmak üzere geliştirilen sistem, kolay kullanımı ve veri saklama verimliliği sebebiyle popülarite kazanmıştır. 4 standart kodlama yöntemine sahiptir, bunlar: numerik, alfanumerik, byte/binary ve kanji’dir.

Çevresinde beyaz bir “sakin alan” bulunan, karesel bir alanda dağılmış siyah karelerden oluşan QR kodu, bir kamera ile görüntülenerek Reed-Solomon hata düzeltme kodları ile işlenir. Numerik olarak (sadece rakamlar) 7089 karakter, alfanumerik (büyük latin harfler, boşluk ve başlıca noktalama işaretleri) 4296 karakter, binary/byte (tüm ISO 8859-1 karakterleri, toplam 191 karakter) ve kanji (tüm JIS X 0208 karakterleri) ile 1817 maksimum karakter depolama kapasitesine sahiptir. Bu sayılar, kodlanan verideki hata düzeltme payı (düşük-yüksek) ve QR kodu versiyonuna göre değişir. Yukarıda belirtilen sayılar versiyon 40’te düşük hata düzeltme ile mümkün olan, en yüksek kapasitedir.

Aşağıda görülen yüksek-kapasite QR kodu, QR kodu ile ilgili 1264 karakterlik bir metni barındırmaktadır.

Hata düzeltme payı, bozulmuş olan QR kodunun kurtarılabilirliği ile ilgilidir. Düşük payda kodun %7 kadarı, yüksek payda ise %30 kadarı kurtarılabilir. Aşağıda görülen QR kodu sanatsal olarak süslenmiştir ancak hata düzeltme sayesinde yine de okunabilir.

QR kodu teknolojisi teknik olarak lisanslıdır ancak kullanıcının veri kodlaması JIS veya ISO standartlarına uyduğu sürece özgürce kullanılabilir. Alternatif kodlama teknikleri özel lisans gerektirebilir. Teknolojinin birçok patenti ve “QR kodu” kelimesinin kendisi Denso Wave şirketine aittir.

QR kodlarını okumak için birçok program ve telefon uygulaması mevcuttur. Bununla birlikte söylenmelidir ki, güvenmediğiniz kaynaklardan QR kodları sizi güvenli olmayan internet sayfalarına yönlendirebilir. Bu konuda dikkatli olunmalıdır.

2
like
1
love
0
haha
1
wow
0
sad
0
angry
2 Yorum konuları
0 Konu cevapları
0 İzleyiciler
 
En çok tepki verilen yorum
En yeni yorumlar
2 Yorum yazarları
mustafaÇalı Kuşu Son yorum yazarları
  Abone ol  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
mustafa
Üye

Teşekkürler her yerde karşımıza çıkan bir işaretti.

Çalı Kuşu
Yazar

Neredeyse yaşamın her alanında her an karşılaştığımız bir kod. Zamanında ben de hakkında araştırma yapmıştım. Kısa ve öz bir anlatım, emeğinize sağlık efendim