İnternet kafelerde lan ağından oyun oynandığı zamanlarda (Command and Conquer, CoD 2, Half-Life, BF Vientnam …) oldukça popüler oyunlardan birisi olan Quake 3 Arena oldukça çok sevilen, zaman geçse bile kendi zamanından bir grafiği olsun, oynanışı olsun, kendine has karakterleri olsun bu tür özellikleri ile hâla kendisini günümüzde oynanabilir kılmakta.

2016 Yilinin E3 konferansinda duyurulmuştu ve çokta göze batmasada Quake fanlarının kafasında bir merak bulutuna sebep olmuştu.

Peki nedir bizi bu kadar üzen ?

Açıkcası iD Software şirketinden beklemediğim bir harekette değil. Günümüzde çıkmış ve popüler olan hemen hemen her oyunun “lootbox” denilen bir sistemle beraber rekabetçi bir yanı yer almakta. Peki Quake Champions`un bu rekabet için karakterlere özel yetenek eklemelerine gerek var mıydı ? Aslında pek yoktu fakat oyuna daha bir zorluk eklemek ve farklılık getirmek adına getirilen bence hoş bir özellik. Çünkü bu da günümüzde de bazı oyunlarda meydana geldiği gibi kendilerinin de e-spora adım atmalarında yardımcı olsa bile eski nesil oyuncular pekte memnun değil.

Bir diğer sebebimiz ise karakterlerin aynı şekilde yansıtılmaması. Karakteristik özelliklerinin değiştirilmesinden ötürü eski alay hareketleri malesef kullanılamamakta. Hatta oyunun eski karakterlerinden olan Anarki`nin fragmanını izledikten sonra ağzına dikiş atasınız gelmiyor değil :). (Ek bilgi: Quake 3 Arena`da konuşamıyordu)

Ya da Slash`mi demeliyim ?

Oyunun genel kitlesi kemik kitleye hitap ettiğinden ötürü oyuna eklenen karakterlerin kimisinin çok çocukça kimisinin de aşırı katı olunmasından şikayetçi. Yani bu duruma şeyde denebilir hani bir kitap okuruz ve daha sonra filmini izleriz ve genel olarak memnun olmayız. İşte bunun içinde aynı durum geçerli. Bir diğeri ise Doom`un tercihi.Aynı yıl Doom adlı bilgisayar oyuncu çıktığında üzerine hayli bir ilgi çekmişti ve elbette ki insanlar bu oyuna yumuldu ve iyice doydu. Quake Champions`un kendisi ise aynı oyun motoruyla yapılıp görüntüler yansıtılınca malesef ki ilgi çekmeyi başaramadı.

8
like
2
love
1
haha
1
wow
0
sad
0
angry
5 Yorum konuları
0 Konu cevapları
0 İzleyiciler
 
En çok tepki verilen yorum
En yeni yorumlar
5 Yorum yazarları
Sinan ParlakKasim ekimyellowredmustafaCan Son yorum yazarları
  Abone ol  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
Sinan Parlak
Üye

bence oyun grafik açısından düşük olduğu ve kontrolleri yüzünden fazla rağbet görmedi

Kasim ekim
Üye

Binlerce oyun var artik hizli bir sekilde her oyunun modasi geciyo

yellowred
Yazar

Modası geçti

mustafa
Üye

O kadar çok oyun var ki insanlar bu oyunlara iyi yetişiyor.Benim ilgi alanıma pek girmiyorlar.

Can karhan
Yazar

Quake III Arena tadı veremedi ne yazık ki…