Uyku, olmazsa olmazlarımızdandır. Bundan dolayı uykumuzu en iyi şekilde almalıyız. Gece yatmadan önce özellikle yediğimize ve içtiğimize dikkat etmeli, stres gibi insanı her yönden kötü etkileyen faktörlerden uzak durmalıyız.

Peki rahat bir uyku için neler yapılabilir ki? Ne gibi etkenler uykuyu kaçırmaktadır? İşte popzingo üyeleri için bu sorulara yanıt vermeye çalışacağız.

 

İyi bir uyku uymak için kurallar zinciri aşağıda sıralanmıştır:

 

·         Uyku zamanını kaçırmamalıyız.

 

Zaman faktörü her şeyde olduğu gibi uykuda da geçerlidir. Uygun bir zamanda uyunulması, rahat bir uyku için en önde gelen şartlardan biridir. Örneği 21:00 de uyunuyorsa bu kurala dikkat etmeli ve aynı saatte uyunulmalıdır. Vücudu bu şekilde alıştırmak uykunun kalitesini arttırmaktadır.

 

·         Kafein mi? Çok tehlili !

 

Kafein, hayatımızda her an tükettiğimiz içecekler içinde yer alabilmektedir. Bunlar, çay ve kahve içeceklerdir. Bunlardan vazgeçemiyorsak bile en azından uyumadan önce tüketilmemesi uygundur. Bu içecekler vücuda ağır gelmesinden dolayı uykunun rahatlık düzeyini bozacaktır.

 

·         Rahat bir uyku için bitki çayları

 

Siyah çay gibi kafein yüklü içecekleri tüketmemeliyiz. Bunun yanı sıra yeşil çay tam aksine tüketilebilir. Vücudu rahatlatacağı için rahatlıkla gece tüketilebilir. Lavanta çiçeği ve kedi oto gibi bitkisel çayları yapılabilen besinlerin çayı da içilebilir. En doğal ilaç ise ballı süttür. Çoğu insan bunu sevmektedir. Uyumak için bu içilebilir. Çünkü sütün içerisinde yer alan protein rahatlatıcı bir etki yaratacağından rahat bir uyku için bu tüketilebilir.

 

·         Tatlılar ve yağlılar sakın ama sakın tüketmeyin !

 

Tatlı ve yağlı besinlerin zararını hepimiz duymuşuzdur. Vücut için zararlı besinlerdir. Bu besinleri rahat bir uyku çekmek istiyorsak uyumadan önce asla tüketmemeliyiz. Çünkü vücudun hareket mekanizmasını harekete geçireceğinden rahat bir uykunun olmasını beklemek yanlış olur. Bundan dolayı tatlı ve yağlı besinler uyumadan önce tüketilmemelidir.

 

Özetlersek; uyku sağlık için önemlidir. Peki sağlığımız için neler yapıyoruz? Bu sorunun cevabının bir kısmını rahat bir uyku için yukarıda vermeye çalıştık. Sağlığımız her şeyden önemlidir. Özellikle stresten de uzak durmakta yarar vardır. Şimdiden iyi uykular dileriz.

 

16
like
4
love
0
haha
1
wow
0
sad
0
angry
22 Yorum konuları
1 Konu cevapları
0 İzleyiciler
 
En çok tepki verilen yorum
En yeni yorumlar
23 Yorum yazarları
Temel UçakErcanHalilCanKaan ALTINOKZEHRA YEKREK Son yorum yazarları
  Abone ol  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
Necati toptaş
Üye
Necati toptaş

Eline sağlık

Süleyman Turunç
Üye

Çok bilgili ve çok terbiyeli bir arkadaşımızsın seni burada görmek çok iyi !!!!

Murat Siyli
Yazar

Öncelikle radyasyon yayan cep telefonları ve bilgisayarları yattığımız odadan uzak tutalım. ..

OZAN
Üye

Dert bitmiyor ki rahat uyuyalim.

Nasibe Avcı
Üye

Akşam yemeğini erken yemeli geç saate bırakmamalı.ve yatmaya yakın çok sıvı tuketmemeli