Renklerin ve Farklılıkların Ülkesi Hindistan

Güney Asya’da yer alan Hindistan dünyanın en büyük coğrafi alanlarından birine ve en büyük ikinci nüfusuna sahip olan ülkedir. Başkent’i Yeni Delhi dir. Yerli dil olarak İngilizce ve Hintçe kullanılır fakat yerli halk 20’den fazla yerli dili benimsemişlerdir. Bunlardan bazıları Nepali, Konkani, Meiteilon gibi. Hindistan’da din ve inanç olarak ülke nüfusunun yaklaşık %12 -15’lik kesimi Müslümanlık takip eder. Diğer yüzdelik kısımda ise Budizm, Hristiyanlık ve adını bilmediğimiz bir çok din ve inancı bu ülkede görebilirsiniz. Hindistan din ve inanç konusunda çok çeşitli ülkeler arasında diyebiliriz.

Hindistanda tropikal bir iklim mevcutdur. Ülkenin Kuzey ve Güney bölgeleri birbirinden tamamen zıt kutuplar olarak düşünebiliriz. Yılın belli zamanlarında Muson yağmurlarını yada bölgesel sıcaklık olarak ortalama 40-45’C termometrelerde görebilirsiniz. Tabi sıcaklık arttığından nem oranı %85’lere ulaşıyor. (İstanbul’da yaşıyanlar biz nem var diyoruz fakat burda yaşıyanların yaşadıkları çok farklı bişey)

Hindistan mutfağına kısa bir göz atarsak ağırlıkla bol soslu bol baharatlı tavuk ürünleri ve balık ürünleri görebilirsiniz. Zaten Hindistan mutfağı denildiğinde ilk akla gelen özel soslar ve baharatlar oluyor. Tabi inanç olarak ülkenin bazı kısımları hayvansal gıdalardan uzak durabiliyor bu kesimler ise genelde pirinç, mercimek ve meyve gibi gıdalar tüketebiliyor (Örneğin Hinduizm inancı nedeniyle insanlar asla inek eti yemezler) Bu nedenle gıda konusunda olan karmaşadan dolayı Ülke genelindeki fast food restorand’larında vejeteryan ve vegan menüleri sunulabiliyor.

Hayatınız boyunca sosyal medya da veya televizyon da  Hindistan’ın festivalleri duymuşsunuzdur. Hindistan da pek çok bayram ve tatil vardır. Bu bayramlar ve tatiller çok coşkulu bir şekilde kutlanır. Hatta arasında 10 günü geçen bayramlar da mevcut dur. (Dussehra Rama’nın şeytan kral Ravana’yı yenmesi ve devasa Ravana sembollerinin yakılması ile kutlanır)

6
like
3
love
0
haha
0
wow
0
sad
0
angry
10 Yorum konuları
0 Konu cevapları
0 İzleyiciler
 
En çok tepki verilen yorum
En yeni yorumlar
10 Yorum yazarları
Mehtap MehtapTriskacocuBir Başak KadınıSinanmustafa Son yorum yazarları
  Abone ol  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
Çalı Kuşu
Yazar

Seri şeklinde ilerleyebilecek bir konu

Cicekfamily
Üye

harika

Rad
Üye

Güzel yazı

ilhn_dmrcn06
Üye

çok güzel olmuş

Mehtap Mehtap
Üye

Filmlerini çok seviyorum