1983’de kurulan Red Hot Chili Peppers, yer yer absürt şarkı sözleri ve şarkılarının yaratıcı melodik yapısı ile dikkat çeken Amerika asıllı müzik grubudur. İniş-çıkışlı kariyerlerinde sıkça eleştirmenlerin kötü tarafına denk gelen grubun oldukça kötü şarkılar yazdıkları doğrudur ama bugün, en iyilerine odaklanacağız.

7-The Zephyr Song

Müzik Videosu

Aşkı hafif bir rüzgara benzeten ve kafa karıştırıcı videosu ile dikkat çeken bu şarkı, By The Way albümünün fikrimce en çok dikkat çeken şarkılarından birisidir.

“Fly away on my zephyr,

we’re gonna live forever.”

6-Dani California

Müzik Videosu

Bir suç hayatı yaşayan Dani California karakterinin hayatını anlatan şarkıda grup California eyaletinin kendisine de göndermeler yapmaktan kaçınmıyor. RHCP’ın California ile ilgili neredeyse 329. şarkısı olmakla beraber (Californication, Venice Queen, Out In LA, Hollywood ile beraber) enerjik bir nakarat ve ABD’de müziğin ve müzisyenlerin değişimini özetleyen müzik videosu ile bu listeye 6. sırada giriyor.

Ayrıca gitar solosu da fena değil.

5-Snow (Hey Oh)

RHCP’ın daha temiz, daha sunulabilir şarkılarından. Videosunda kimse üstsüz değil, bir çatıda dans etmiyorlar ve kulağa doğal ve rahat gelen melodisi bu şarkıyı bütün aileniz ile beraber sorunsuzca dinleyebilirsiniz.

Bir gitar parçası olarak, Dosed ile beraber en yumuşak akışa sahip Red Hot Chili Peppers şarkılarından birisi.

4-Wet Sand

https://www.youtube.com/watch?v=sSWzDfx1JX4

Wet Sand, daha sert temalı RHCP şarkılarından bir tanesi. Grubun solisti Anthony Kiedis’in madde bağımlılığından kurtuluşu ve bunda arkadaşlarının etkisini anlatan şarkının tamamı, oldukça etkileyici bir bitiriş nakaratına dinleyiciyi hazırlar nitelikte.

Fikrimce “Islak Kum” metaforu, su tarafından yıkılmış bir kum kalesinin yeniden kurulmasını, Kiedis’in hayatını toparlamasına benzetiyor. Şarkıyı çok farklı şekillerde yorumlamak da mümkün elbette.

3- Dosed

https://www.youtube.com/watch?v=9k6XcCRQmHU

Şarkıyı bu kadar yüksek koymakta önce tereddüt etmiştim, bu tereddütün büyük bir kısmı da gitar solosunun zayıflığından dolayı, ama şarkının sözleri ile beraber duygusal nakaratı onu yine de 3. sıraya getirdi. Hüzünlü olduğu kadar umut dolu tonu ve sözlerinin ölüm ve kaybetme konusunu işlemesi, şarkının grubun eski gitaristi Hillel Slovak’ın 26 yaşındaki trajik ölümü ile ilgili olduğunu düşündürüyor.

2-Scar Tissue

https://www.youtube.com/watch?v=mzJj5-lubeM

“Kuşlarla bu yalnız manzarayı paylaşırım.”

Hayatı madde bağımlılığı sebebiyle yıkılmış insanlara ithaf sayılabilecek bir başka RHCP şarkısı. Daha girişinde, yara izlerini görmeden insanları yargılayan “alaycı çokbilmiş”lere yönelik bir mesaj var.

Gitar solosu bir ayrı harika, John Frusciante gerçekten telleri olmayan kırık bir gitarın tüm potansiyelini bize gösteriyor.

1- Under The Bridge

https://www.youtube.com/watch?v=GLvohMXgcBo

Yalnızlığın ve izolasyonun konu alındığı bu şarkıda Kiedis, kötü alışkanlıklarından uzak durmaya çalışırken bir yandan kendisini yalnız ve kayıp hissetmesini anlatıyor. Bununla beraber madde bağlılığı sebebiyle kaybettiği sevgilisini (Kendileri aktris İone Skye olur) ve hayatından boşa giden yılları acı ile hatırlıyor şarkının dizelerinde.

Under The Bridge, birçok hayran tarafından en iyi RHCP şarkısı olarak anılmakla beraber; Gym Class Heroes,  All Saints ve Straight No Chaser tarafından coverları yapılmıştır.

2
like
0
love
0
haha
0
wow
0
sad
0
angry
2 Yorum konuları
2 Konu cevapları
0 İzleyiciler
 
En çok tepki verilen yorum
En yeni yorumlar
3 Yorum yazarları
Denizcanmustafabilge Son yorum yazarları
  Abone ol  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
mustafa
Üye

Epey zamandır böyle güzel içerikler göremiyorduk teşekkürler.

bilge
Yazar

özlenen içerikler