Aşk bir bağımlılıktır. Bir insanın üzerimizdeki etkisini bize gösteren düzinelerce kimyasal içerir. Vahşi bir coşku, büyülenmiş, gözü görmeyen bir deliliktir. Yani aşık olduğumuzda, beynimizde haz durumunu artıran yüksek dozda dopamin ve kalbi hızlandıran, kan basıncını ve heyecanımızı yükselten norefinefrin bulunur. 

Aşk kimyası üzerine yapılan araştırmalar, aşk sarhoşluğunun başlamasının eşleşme süreci için gerekli olduğunu göstermektedir. Sonuç olarak bu halin doğurduğu derin neşe ve acıyı anlamak önemlidir. Beyin taramaları, aşık bir beynin kokain ve uyku ilacı hazzını yaşayan bir beyindekine benzer olduğunu göstermektedir. 

Eğer aşk sürecinin belirtileri normalse, o zaman aşkı bağımlı yapan nedir? Bir bağımlılığın tanımlayıcı özellikleri şöyledir: Saplantı ve endişe, olumsuz sonuçlar doğuracak şekilde kontrol kaybı, olumsuz sonuçlara rağmen devam etmek.

“Onu kafamdan çıkaramıyorum.” hiç de üzerinde şaka yapılabilecek bir cümle değildir. Eğer birine sizinle ilişkiye başlayıp başlamamak istediğini sorarsanız ve hayır cevabı alırsanız, herhalde kendinizi öldürmeyi düşünmezsiniz. Ancak günlük haberlere bir bakacak olursanız insanlar aşk için yaşıyor, aşk için ölüyor ve aşk için öldürüyor!

(Bağımlılık uzmanı Brenda Sheffer’ın bir yazısından derlenmiştir.)

49
like
7
love
4
haha
2
wow
0
sad
1
angry
18 Yorum konuları
0 Konu cevapları
0 İzleyiciler
 
En çok tepki verilen yorum
En yeni yorumlar
17 Yorum yazarları
Turgay CelikIlknurYntrCüneyt İngizSERDAR ÖZDEMİRKoray Cömert Son yorum yazarları
  Abone ol  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
aybaseski
Üye

Güzel bir fanzin olmuş, devamını merakla bekliyorum…

Can can
Üye

Aşk kimyası üzerine yapılan araştırmalar, aşk sarhoşluğunun başlamasının eşleşme süreci için gerekli olduğunu göstermektedir. Sonuç olarak bu halin doğurduğu derin neşe ve acıyı anlamak önemlidir. Beyin taramaları, aşık bir

yellowred
Yazar

herşey kimya ile alakalı.

Ice cold
Üye

Saplantı ile aşk arasındaki ayrımı yapamıyorum

Murat Siyli
Yazar

Yok be aşk yok yok