Merhabalar …

Şahmeran

Fars kökenli bir efsane olan Şahmeran hem Türk kültüründe hem de dünyanın birçok yerinde bahsedilerek günümüze taşınan hikayelere kaynak olmuştur.

Yılan soyundan geldiği düşünülse de Meranlar ve Yılanların Şahı onların başı Şahmeran’dır. Aslında orjinalin de Şahmaran yada Şah-ı Marandır.

Anlatılan hikayelerde Maranların Şahı hiç yaşlanmadığı ve ruhu anneden kızına geçerek soydan soya aktarıldığı belirtilmektedir.

Efsane Tarsus ta yaşanıldığı söylense de Adana ve Mardinde de aynı efsaneden bahsedilmektedir.

lokman hekim

Hikayesine baktığımız zaman ;

Geçimini odun satmakla sağlayan fakir bir ailenin oğlu olan Cemşab , bir gün arkadaşlarıyla birlikte ormanların derinliklerine doğru giderken bir mağara keşfederler . Mağaranın içerisinin balla dolu olduğunu fark ederler ve o dönem de bal çok kıymetli olduğu için balı alarak satmak isterler böylece arkadaşları mağaraya Cemşab’ın inmesine karar verir.

Cemşab mağaraya inerek oradan yetecek kadar bal alır yalnız arkadaşları aldıkları balı paylaşmak istemediklerinden dolayı Cemşab ‘ı orada terk ederler . Bu durumdan dolayı Cemşab ne yapacağını oradan nasıl çıkacağını bilemez halde mağaranın içerisinde yürümeye başlar .

Mağaranın derinliklerinde bir ışığın süzüldüğünü fark eder ve elindeki çakıyla ışığın geldiği noktayı kazımaya başlar ve hayatında hiç göremediği güzellikte bir bahçeyle karşılaşır .

Bahçe hiç görmediği güzellikte çiçekler , meyveler ve çokça yılan bulunmaktadır. Bahçenin tam ortasında bir havuz fark eder ve havuzun kenarında çok güzel bir kadın oturmaktadır.

Ardından Cemşab çok uzun yıllar orada kaldığı rivayet edilmiştir. Bir rivayete göre Orada kalmasının nedeni olarak Şahmeran soyunun korumak için insanlara duyurmamak bir diğer rivayete göre ise oradan çıkmanın yasak olduğu söylenmektedir.

lokman hekim

Gel gelelim ki Cemşab geçen zaman boyunca ailesini çok özler ve oradan çıkmak için Şahmeran’a yalvarır ve Şahmeran Cemşab’ı çok sevdiğinden hiç kimseye burada olduklarından bahsetmeme sözü alarak oradan çıkmasına izin verir .

Cemşab verdiği sözü geçen süre boyunca tutar . Ancak rivayete göre ülkenin padişahı ölümcül bir hastalığa yakalanır. Padişahın veziri ise çarenin Şahmeran’ın etini yemek olduğunu söyler .Halkın içerisinden birilerin Şahmeran’ın yerini bildiğini iddia ederek , tüm halkı hamamda toplar. Bunun nedeni olarak da yılanlarla yaşamış olan birinin derisinin pul pul döküleceğini söyler .

Vezirinde söylediği gibi kısa süre sonra Cemşab’ın derisi pul pul dökülerek kendini ele verir . Cemşab eziyet edilerek Şahmeran’ın yeri en sonunda söyletilir . Padişahın muhafızları Cemşab’ın söylediği yere giderek Şahmeran’ı yerinden çıkartılarak padişahın ve vezirin önüne getirtilir.

Cemşab’ın çok üzgün olduğunu fark eden Şahmeran en son olarak Cemşab’a bir iyilik yapmak ister ve Sağlık için başının kaynatılarak padişaha içirmesini , zehir için gövdesini kaynatıp suyunu vezire içirmesini ve son olarak alim olabilmesi içinde kuyruğunu kaynatıp suyunun kendisinin içmesini söyler.

Böylece , Padişah iyileşir , Vezir ölür ve Cemşab da lokman hekim ve yeni vezir olur .

Hikaye farklı bölge de değişiklik göstermektedir.

Sevgiler …

8
like
8
love
0
haha
0
wow
2
sad
0
angry
18 Yorum konuları
0 Konu cevapları
0 İzleyiciler
 
En çok tepki verilen yorum
En yeni yorumlar
18 Yorum yazarları
Osman36KrcelfEmrah ErtekinHadiOrdanEmre Kaya Son yorum yazarları
  Abone ol  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
Hope
Üye

Ben takılarını da çok seviyorum. Hikayesini de bir kez daha okuyarak tazelemiş oldum. Emeğinize sağlık

mustafa
Üye

Bende çok daha farklı bir hikayesini duymuştum. Teşekkürler.

kanser
Yazar

Bu tarz minyatürle betimlenen hikayeler bazen gerçekten tüyler ürpertici oluyor. Bu konu her zaman ilgimi çekmiştir. Yazı çok başarılı. Tebrik ederim.

Triskacocu
Yazar

Filmini izlemiştim benzer bir hikayeydi..

Osman36
Üye
Osman36

Filmi geldi aklıma