Salar de Uyuni, veya Salar de Tunupa, Bolivya’nın Daniel Campos bölgesinde bulunan ve 10.582 kilometrekare bir alanı kaplayan dünyanın en büyük düz tuz alanıdır.

Birçok prehistorik gölün birleşiminden oluşmuştur ve metrelerce kalın bir tuz katmanı ile kaplıdır. Bu tuz katmanının altında bir salamura gölü vardır ve bu salamura gölü çok yüksek bir lityum yoğunluğuna sahiptir. Dünyanın bütün lityum reservlerinin %40-%60’i buradadır ve burada çıkarılmaktadır.

Önemli bir ulaşım yoludur ve flamingo türleri için önemli bir yaşam alanıdır.

Related image

Farklı yerlerinde 1 metre kadar yükseklik farkları olmasına rağmen çok yumuşak ve etkileyici bir düzlüğü vardır. Neredeyse mükemmel doğal bir ayna işlevi görür. Donmuş buz gibi kırılgan değildir ve üzerinde yürümek güvenlidir.

Pillerin önemli bir içeriği olan lityumun tahminen 9 milyon tonunu içeren göl, büyük bir lityum üretimine sahip olmakla beraber ayrıca tahminen 10 milyar ton tuz içerdiği düşünülmektedir.

Salar, “düz tuz” anlamına gelmektedir. Uyuni ise yakınlardaki bir şehrin adıdır.

Beyaz bir cennete benzese de, ortasında bulunan ve madenciler tarafından kullanılan bir ada  bir tuz gölü olduğunu hatırlatır. Kasımda 21 derece ve haziranda 13 derece arasında değişen sakin bir hava sıcaklığı vardır. Geceleri bütün yıl boyunca 5 ile -9 derece altında soğuktur. Az yağmur alır ve yağmurlu aylarda bile sadece 5 gün yağmur yağdığı söylenmektedir.

Salar de Uyuni’den kesilen tuz blokları, yemek tuzu yapımında kullanımı dışında ayrıca yakınlarda bulunan Palacio del Sal (Tuz sarayı) gibi “tuz otelleri”nde mobilyaların yapımında kullanılır. Bu otellerde mobilya ve dekorasyonlar tuz bloklarından kazınmıştır. Aşağıdaki fotoğrafta Palacio del Sal’ın yemek odası görülmektedir.

8
like
1
love
1
haha
4
wow
0
sad
0
angry
14 Yorum konuları
0 Konu cevapları
0 İzleyiciler
 
En çok tepki verilen yorum
En yeni yorumlar
14 Yorum yazarları
İlkay BozkuşDEHA KARAKAYABÜLENT ÇAĞLAYANMustafaSude Erdağı Son yorum yazarları
  Abone ol  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
Çalı Kuşu
Yazar

Üzerinde yürüyebilme ayrıcalığım olsun isterdim, kendi dünyamda kendime karşı bir ayrıcalık yanlış anlaşılmak istemem

Can kaya
Üye

Tuz sanatı, burada ne fotoğraflar çekilir ama

mustafa
Üye

Güzel bir yazı olmuş. Ama gönlüm isterdi ki; tuz gölü ve Çankırı kaya tuzu mağarasını tanıtmanızı… Adamların zaten reklama ve tanıtımları ihtiyaçları yok ama bizim ülkemizin ve şehirlerimizin reklama ihtiyacı var.

salla gitsin
Üye

çok güzel bir yer

İlkay Bozkuş
Yazar

Güzel bilgi, teşekkürler.