Geçtiğimiz aylarda, bilim adamları galaksimizin kalbinde binlerce kara deliğin keşfini açıkladılar. Şimdi, NASA tarafından yayınlanan yeni bir sanal tur sayesinde, kara delik sürüsüyle çevrili Samanyolu’nun çekirdeğindeki canavar kara deliği keşfedebilirsiniz. Kara deliklerin güneşimizin kütlesinin 5-30 katı olduğu tahmin ediliyor ve hepsi “Sagittarius A” adlı canavar kara deliğin üç ışık yılı mesafesinde bulunuyor.

Araştırmacılar, NASA’nın Chandra X-Ray Gözlemevi’nden elde edilen verilerle bir yıldızın yakın yörüngesinde olası kara delikler aradıklarını belirtti. “Bir düzine kara delik galaktik merkezdeki süper kütleli kara deliğin çok kısa bir mesafe içindeki yörüngesinde yer alıyor. Bu, diğer tespit edilmemiş yıldız-kütleli kara deliklerin varlığını ima ediyor. Bin yıldıza kadar süper kütleli kara delikler mevcut olabilir.” açıklaması yapıldı.

Video, animasyonda çevrelenen diğer kara deliklerin şüpheli konumları ile Saggittarius A’yı gösteriyor. Fakat X-ışını kaynakları için başka olası açıklamalar var. Chandra X-Ray Gözlemevi’ndeki bilim insanlarına göre, gözlemlenen X-ışını radyasyonunun en az yarısı, güçlü manyetik alanlara sahip hızla dönen nötron yıldızlarından kaynaklı olabilir. Fakat gözlemlenen kaynaklar gerçekten kara delikler ise, bilim adamları özellikle çift yıldızlı sistemlerle ilgileneceklerdir. Bunun nedeni, keşfin bilim insanlarının kütle çekimsel dalgaları daha net anlamalarına ya da uzaysal nesneler arasındaki etkileşimlerden kaynaklanan uzay-zamandaki dalgalanmaları daha iyi anlamalarına yardımcı olmasıdır. Kütle çekimsel dalgaların ilk doğrulanmış tespiti 2015 yılında gerçekleşmişti.

7
like
2
love
0
haha
5
wow
0
sad
0
angry
12 Yorum konuları
0 Konu cevapları
0 İzleyiciler
 
En çok tepki verilen yorum
En yeni yorumlar
12 Yorum yazarları
ENESİN GÖKMustafa Yüceali yunus önenKasim ekimMurat Siyli Son yorum yazarları
  Abone ol  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
demir.demirgil
Üye

Kara delikleri hep inanılmaz ve gizemli bulmuşumdur, bir cismi yutması onun sonu mudur , Siyahlık tonu gözle seçilemeyecek kadar mıdır gibi.

Çalı Kuşu
Yazar

Ömrü biten her gezegenin kaçınılmaz sonudur bir kara delik olmaksı

ENESİN GÖK
Üye

🙂 (:

Mustafa Yüce
Üye

İlginç

ali yunus önen
Üye

ömrü biten yıldızların patlamısıyla ortaya çıkan muhteşem bir varlık ve çekim kuvveti o kadar kuvvetliki bir ışığı bile içine alabiliyor.