Bundan sonra sanal gerçeklik uygulamaları, uzmanların yükseklik korkusu olan hastalarını tedavi edebilmeleri için onlara yardımcı olacaklar. Oxford Üniversitesi’nden bir araştırma ekibi, sanal gerçekliğin kullanımına dayanan bir tedavi yöntemi geliştirdi. Dahası, sanal bir karakter bu yolculukta hastaya yardım edecek.

Bir balkonda oturmak veya öylece durup dışarıya bakmak düşüncesi bile yükseklik korkusundan muzdarip bazı insanların hayatında çeşitli problemlere sebep olabilir. Bu korkuyla mücadele etmek için ilginç bir yöntem keşfedildi ve sanal gerçeklik korkular ile yüzleşmek için gitgide rağbet gören bir yöntem haline geldi.

Fransa’da Salpêtrière Hastanesi’nden bir psikiyatr ve Ulusal Bilimsel Araştırma Merkezi’ndeki bilişim bölümünde çalışan bir araştırmacı da son zamanlarda yükseklik korkusundan doğan baş dönmeleriyle mücadele etmek için bir uygulama oluşturdular. Uygulamanın adı ise My Reve. Bu uygulama yavaş yavaş artan bir yükseklik korkusu ile yüzleşmeye imkan tanıyor. Bununla birlikte, gözlem yapılırken bir psikiyatr -eğer gerekliyse- hastaya rehberlik etmek için tedavi sırasında onunla kalıp telkinlerde bulunuyor.

Oxford Üniversitesi/Psikiyatri Bölümü Klinik Psikoloji Profesörü Daniel Freeman tarafından yönetilen bir araştırma ekibi yükseklik korkusuyla mücadele etmek için yeni bir sanal gerçeklik uygulaması geliştirdi. Onun özelliği ise hasta muayenesini gerektirmemesi. Anime bir karakter hastalara öneriler veriyor ve uzman yardımı olmadan sanal bir kuleye tırmanmasına yardımcı oluyor. Psikologlardan, bilgisayar programcılarından, senaristlerden ve aktörlerden oluşan ekibin projeyi tamamlamak için altı ay süresi var.

Bu yöntem bir fobiyi tedavi etmek için çok pahalı. Bazı fobiler karşısında tedavilerin çok daha anlaşılabilir ve erişilebilir olması bu tamamıyla otomatik olan sistemin asıl amacıdır. Bu nedenle, araştırmacılar bu uygulamayı, bir psikiyatra doğrudan danışmaktan hoşnut olmayan ya da bir terapistle yüz yüze konuşma imkanı olmayan kişilere sunmayı amaçlıyorlar. 11 Temmuz 2018 tarihinde TLP dergisinde paylaşılan bu çalışma, katılımcıların programı kullandıktan sonra daha az korktuklarını gösterdi. Çalışmanın etkisini teste tabi tutmak amacıyla, David Freeman ve meslektaşları yükseklik korkusu olan 100 yetişkin gönüllüyü bir araya topladılar. Ekibin ayarlaması sonucu program iki haftaya paylaştırılarak, altı seanstan otuz dakika boyunca kullanıldı. Bu, ayrılan sürenin yarısı ediyordu. Diğer yarısı ise şahit grup için kullanıldı. Bu esnada katılımcılar hiçbir tedavi görmediler. Onun yerine, korkularını değerlendirmek için bir anket doldurdular; sanal gerçeklik kullanımından önce (kırmızı), hemen sonra (yeşil) ve iki hafta sonra (mavi).

Sanal gerçekliği kullandıktan sonra, hastalara yapılan anketin puan ortalamasında (grafiğin sol kısmı) aşağı yukarı 25 puan kaybettiler, diğer kısım ise hiçbir tedavi görmedikleri zamanı ifade ediyor. Bununla birlikte, tedavinin etkilerinin zaman içinde devam edip etmediğini anlamak için dört haftadan sonra ölçüm yapılmıyor. Araştırmacılar, sanal gerçekliğin kullanımı sayesinde anksiyetenin (aşırı endişenin) bir düşüşe geçebileceğini, hatta yıllar içinde durabileceğini yapılan eski çalışmalar ile destekleyerek kanıtladılar.

Sanal bir terapi yükseklik korkusu ile mücadele etmek için olası bir tedavi eksikliği durumunda gerçekten çok etkilidir. Ancak, bu yadsınamaz etkiye rağmen araştırmacılar daha detaylı çalışmalara ihtiyaç duymaktalar, çünkü bu sanal gerçeklik sistemi tarafından tedavi edilen hastalar ve düzenli olarak gerçek bir terapist tarafından takip edilen hastalar arasında hiçbir karşılaştırma yapılamamakta.

Kaynak 

13
like
3
love
0
haha
0
wow
0
sad
0
angry
15 Yorum konuları
1 Konu cevapları
0 İzleyiciler
 
En çok tepki verilen yorum
En yeni yorumlar
16 Yorum yazarları
Beyza Yıldırımali yunus önenÇalı KuşuAhmet BoztürkReha Karakaya Son yorum yazarları
  Abone ol  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
okan88
Yazar

Teori ortada, işe yarayıp yaramadığına dair istatistik ortada. Böyle bir fobisi olan insanlar için faydalı bir buluş.

Mustafa
Üye

gelecek çok şeye gebe

mustafa
Üye

Süper bir fikir evet kesinlikle faydası olacaktır.Yükseklik korkusu olanlar için.

kaan yalçın
Üye

Bence güzel bir teknik.Denenmesi gerekiyor bizde de.

sila
Yazar

Sanal gerçeklik eğitim, spor, inşaat, tıp-sağlık, seyahat gibi pek çok alanda kullanılıyor ve birçok proje var bu kategoriler üzerine. Ama bence en etkili olacağı, maximum fayda sağlayacağı kategoriler eğitim, tıp-sağlık. Paylaşımınız için teşekkür ederiz