Sanal şiddet veya sanal ortamda taciz. Sosyal medya kullanımının iyice kontrol edilemez şekilde artması, eskiden sohbet sitelerinde yaşanan taciz olaylarını daha da arttırdı elbette. Sosyal medya kullanımı, kullanım şekline göre kişiye sosyal açıdan fayda sağlayabiliyor. Ancak, beraberinde getirdiği zararlar, faydalardan çok çok fazla.

Bu zararlardan en tehlikelisi belki de taciz olaylarıdır. Sahte profillerin arkasında gizlenen sapıkça zihniyetler veya yine o sahte profillerin arkasında gizlenen ve o gizliliğe güvenen “klavye delikanlılarının” etrafa saçtığı tehditler, küfürler çok ciddi zararlara sebep oluyor. Bu küfürler kişiyi etkileme, öfkelendirme ve bunların sonucunda da geri dönüşü olmayan hareketlere sevk ediyor.

Bir de klavye delikanlısı olmayanlar var. Hani şu kendini zeki sananlar. “Ulan ben saydırayım, bu mahalleye istese de gelemez” düşüncesindekiler var. Hemen verir adresini, ekler sonuna da şu tarihte, şu saatte “erkeksen” gel diye. Sonrası mı? Bizim çakma kabadayının cesedi şu ormanda veya bu derede bulundu başlıkları geziyor üçüncü sayfa haberlerinde. O “erkeksen gel” cümlesi, karşıdakinin de aklını devre dışı kalmasına sebep oluyor ki konu cinayetle bitiyor. Peki, nasıl gelişiyor olaylar? İşte burada sanal şiddet olayı başrol oynuyor. Karşı taraf sadece farklı bir görüşte diye küfür etmek, sahte profile güvenmek hatalar zincirini başlatıyor. Bir kafede veya kahvede kim kime farklı bir görüşte diye küfür edebilir? Kimse. Ama işte dedim ya sahte profil gücü diye!

Zeki sananlar demiştim, harbiden öyle, zeki sanıyorlar kendilerini ki rahat rahat sallıyorlar. Hâlbuki bir halt bile değiller. Sadece sahte bir isim, sahte bir profil fotosu ile gizlenebileceğini sanıyor. Sonra eve gelen bir mektupla bir daha eline akıllı cihaz dahi alamıyor. Mektupta şu yazıyor; “sayın zeki zekioğlu, şu kişiye ettiğiniz hakaretten dolayı hakkınızda dava açılmıştır. 5 Bin Lira ödemek zorunda kalacaksınız falan filan…” İşin ilginci şu, bunu yapan kişiler yani küfürleri eden kişiler de genelde 10-11 yaşlarında çocuklar oluyor. Dedim ya, durum gittikçe daha da vahim bir hal alıyor. Yaş seviyesi daha da düşüyor.

Bu sanal şiddet her başa bela. Geçelim sosyal etkilerine biraz da ve benim en rahatsız olduğum konulardan biri, bir kadına dm’den veya açıktan yürüme. Buna karşı değilim, düzgün bir dil ile duygularını aktarabilir herkes, ancak cinsel organının fotoğrafını atan da var, tehdit eden de. Teklifi reddedilince küfür eden de var, o kadının fotoğrafları ile oynayıp zor duruma düşüren de. İşte bunların tamamı sanal şiddet sınıfına giriyor. Tamamının cezası var. Tamamı maruz kalan kişi üzerinde ciddi etkiler yaratıyor. Tamamı topluma zarar veriyor. Ancak kaç kişi bunları şikâyet ediyor? Nasıl bitecek o halde hayatında bir kadını etkileyememenin öfkesi ile her gördüğü kadına saldıranların zavallılığı!

Maalesef ülkemizde sanal şiddet çok fazla, şikâyeti adli mercilere taşıyansa çok az. Unutmayın ki bunlar suç ve bunlara maruz kalırsanız karşı taraftan ciddi bedeller ödetebilir ve ona asıl dersi verebilirsiniz. Öldürünce veya dövünce ona değil kendinize zarar verirsiniz. Engellemek de ona zarar vermez, sadece onlara cesaret verir. Yetişkinlerin maruz kaldığı sanal şiddetin etkisi yine de daha az çocukların maruz kaldığına kıyasla… Yetişkinlerin çoğu ne yapacağını az çok bilir peki ya çocuklar? İşte bu kısım tam da üzerinde tartışılmayıp direkt çözüm üretilmesi gereken nokta. Yazıyı Almanya’nın en önemli araştırma şirketlerinden biri olan Statista’nın verileri ile noktalıyorum. İŞTE ÇOCUKLARININ SANAL ŞİDDETE MARUZ KALDIĞINI SÖYLEYEN EBEVEYNLERİN ÜLKELERE GÖRE ORANLARI…

11
like
2
love
0
haha
1
wow
0
sad
0
angry
16 Yorum konuları
1 Konu cevapları
0 İzleyiciler
 
En çok tepki verilen yorum
En yeni yorumlar
17 Yorum yazarları
Endymionmuhammet kurnazyellowredReha KarakayaÇalı Kuşu Son yorum yazarları
  Abone ol  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
Reha Karakaya
Yazar

Herkes klavye delikanlısı olmuş. Aklına gelen her şeyi söylüyorlar. Ülkemizin seviyesini düşürüyorlar..

Çalı Kuşu
Yazar

Yaşadığımız dünyâya bu kadar güvenmiyorken sanal yani ki, gerçekliği olmayan dünyâya bu kadar derin duygularla bağlanıp her şeyini serebilen deli cesaret sahibi insânlardan olmamak temennisiyle. Cinnet geçiriyoruz efendim cinnet dünyâca üstelik Albert Caraco neredesin bilmiyorum; lâkin olduğun yerden kahkaha attığından şüphem yok nedense…

Murat Siyli
Yazar

Evdeki internete çocuk koruma özelliği konulmaktadır. Ayrıca akıllı telefonlar içinde GSM şirketi koruma amaçlı sitelere engel koymaktadır .

Irmak Kurt
Üye

Ne zaman bu kadar korkunç olduk.. Buraya da sayfalarca yazmicam ama bir çözümü olmazsa ilerde kimbilir daha neler olucak..

Ercan
Üye

Bu tür rahatsız eden kişiler hep bastırılmış duygularına hakim olamayan aciz kişilerdir