2.Dünya savaşının nasıl bittiğini hemen hemen hepimiz biliriz.

Tarihe meraklı olduğum için ”Hiroşima” ve ”Nagazaki” şehirlerine atılan atom bombalarının hüzünlü hikayesini pek çok farklı kaynaktan okudum, izledim. Zaten mağlup olan ve teslim olmayı düşünen Japonya’ya Amerika’nın 2 atom bombası atarak müdahale etmesi bence tamamen vicdanlara sığmayan bir olay. Bu konuda farklı görüşler olabilir elbette. Savaşta herşey mübahtır düşüncesi de dile getirilebilir, ancak bunu çürüten bazı bilgiler var elimizde.

Hiroşima ve Nagazaki’ye atılan atom bombaları sonucunda ölen 200.000’den fazla insan oldu. Şimdi sadece birer rakam olarak dile getirilse de 200.000 (iki yüz bin) sayısını tekrar ettiğinizde büyüklüğü karşılığında irkilmemek mümkün değil.

Sadece Hiroşima’da 140.000 insanın öldüğü söyleniyor ki bu inanılmaz bir dramdır.

Hiroşima’nın öncesi ve sonrasını anlatan bir fotoğraf. 

Atom bombası atılacak günün özenle seçilmesi, atom bombası atılacak saatin sivil halkın en yoğun şekilde dışarda olacağı saat olarak belirlenmesi bu operasyonun ne kadar acımasız olduğunu ortaya koyuyor bana göre.

Peki neden Kokura şehri şanslı?

Çünkü zamanının 178 bin nüfuslu bu şehri ilk hedeflerden biriydi. Dönemin radar sistemi şimdiki gibi gelişmiş olmadığı için bombanın hedefi görerek atılması kesin emri vardı. Uçak Kokura şehri üzerine ulaştığında bombanın atılması planlanan tesisin üzerinde ciddi bir sis bulutu vardı.

İlk 3 hedef olarak Hiroşima, Kokura ve Niigata vardı. Son anda eklenen 4.olasılık ise Nagazaki’ydi. 8 saat uçuş ile Nagazaki’ye varıldığında hedef Mitsubishi fabrikasıydı, hedefin tesbiti ve bombanın bırakılması 1 dakikadan az zamanda gerçekleşti.

Nagazaki’ye yapılan atom bombası saldırısının bir fotoğrafı. Ne kadar ürkütücü. Bomba patladığında 70.000 insan hayata gözlerini yumdu. Ölümün kıyısından geçtiklerini bilmeyen Kokura kenti sakinlerinin ise şansa yaşadıklarından haberi yoktu.

Umarım dünya bir daha böyle şeyler yaşamaz.

14
like
1
love
0
haha
0
wow
3
sad
1
angry
21 Yorum konuları
0 Konu cevapları
0 İzleyiciler
 
En çok tepki verilen yorum
En yeni yorumlar
21 Yorum yazarları
İlkay BozkuşDEHA KARAKAYAyellowredAlibilgenMehmet Ali Son yorum yazarları
  Abone ol  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
İlkay Bozkuş
Yazar

Güzel bilgilerden biri daha, eline sağlık.

DEHA KARAKAYA
Üye

Güzel yazı .

Alibilgen
Üye

sa

Mehmet Ali
Üye

yinede olan radyasyonu yemiştir