İnsanlar sosyal varlıklar oldukları halde, giderek fiziksel temastan, sarılmaktan ve tokalaşmaktan çekinmeye başladılar.

Bazı kültürlerde fiziksel temas olağan görülürken, bazı kültürlerde kişisel alana büyük önem veriliyor. El sıkışmayı sıcakkanlı bir davranış olarak kabul edenlerin çoğu, dikkat ettiysen biriyle selamlaşırken çok zaman havayı öpmeyi tercih ediyor.

Ne tuhaf değil mi?

Kendimizi yalnız hissettiğimiz zamanlarda, bağlılık hissini yakalamak için fiziksel temasa ihtiyacımız var. Buna rağmen dokunmaktan kaçınanlar çok… Bunun yerine duygusal boşluklara karşılık kontrolsüzce yemek, abur cubur tüketmek ve televizyon izlemek tercih ediliyor.

Kuzey Carolina Üniversitesi’nde yapılan bir araştırmada, stres halinde salgılanan kortizol hormonunun minimum 20 saniye süren bir sarılmadan sonra azaldığı saptanmış. Özellikle de kadınlarda!

Sarılmak oksitosin hormonu üretmeyi sağlıyor. Böylece sevgi ve önemseme duygularını harekete geçiriyor. Kan basıncını düşürüyor. Kan alınan bebeklere sarılmak, sakinleşmelerine yardımcı oluyor, daha az ağlıyorlar.

Sarılmak kalp krizi dahil birçok hastalıkla bağlantılı olan kan basıncına iyi geliyor.  Dolayısıyla sarılmak aslında sağlıklı bir davranış şekli sayılabilir.

Psikolog Virginia Satir “Yamaşaya devam etmek için günde 4 kucaklamaya ve büyüyüp gelişebilmek için 12 kucaklaşmaya ihtiyacımız var” diyor.

9
like
2
love
0
haha
0
wow
0
sad
0
angry
9 Yorum konuları
1 Konu cevapları
0 İzleyiciler
 
En çok tepki verilen yorum
En yeni yorumlar
10 Yorum yazarları
Nasibe AvcıyellowredMaydoganBir Başak Kadınımustafa Son yorum yazarları
  Abone ol  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
Çalı Kuşu
Yazar

Güzel bir duygu gerçekten de. Kendini güvende hissetmenin, sevginin dokuş halinin en masum ve sıcak yanı. Emeğinize sağlık efendim.

Mami
Üye

Fotoğraf harika

turuncumavi
Üye

Sarılmak beni çok rahatlatır katılıyorum

Nasibe Avcı
Üye

Evet öyle.ben deneyip test ediyorum

yellowred
Yazar

Sarılmak en güzel insan icadı.