Mutfak sanatının en önemli bileşenlerinden biri olan sarımsak, yine de meydan okur gibi görünüyor, ancak kelimenin tam anlamıyla herhangi bir terimde tanımlamaya çalışıyor. Bu anlamda, o zaman sarımsak, soğan, arpacık soğanı ve pırasa gibi zambak ailesinin bir üyesidir.

Yoğun ve eşsiz lezzeti ve aroması, neredeyse tüm Asya, Avrupa, Afrika, Latin Amerika ve Kuzey Amerika mutfağının her biçiminde neredeyse vazgeçilmez bir bileşen olan dünyadaki mutfakların temelini oluşturur.

SARIMSAK NEDİR ?

Sarımsak yeraltı bir ampul şeklinde büyür. Uzun yeşil sürgünler, yenebilen , scapes denilen çiçek sapları üretir .

Yenmez bir papery derisi ile kaplanmış olan ampul veya kafa, karanfil adı verilen ayrı bölümlerden oluşur. Bu karanfillerin kendisi, kağıda benzer bir cilt içine alınmış ve içindeki soluk sarımsı et, sarımsağın pişirilmesinde kullanılan kısmıdır.

Çiğ yenildiğinde, sarımsak güçlü, keskin bir tada sahiptir. Bu nedenle, lezzetini önemli ölçüde azaltan, servis etmeden önce bir şekilde pişirmek gelenekseldir.

Kavrulmuş sarımsak bir yayma veya baharat olarak yenebilmesine rağmen, genellikle ana bileşenin kendisi yerine tariflerde bir lezzetlendirici bileşen olarak kullanılır .

8
like
0
love
0
haha
0
wow
0
sad
0
angry
2 Yorum konuları
0 Konu cevapları
0 İzleyiciler
 
En çok tepki verilen yorum
En yeni yorumlar
2 Yorum yazarları
SERDAR ÖZDEMİRmustafa Son yorum yazarları
  Abone ol  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
SERDAR ÖZDEMİR
Üye

her zaman yerim şifa ya 🙂

mustafa
Üye

Çok severim hele mangalda pişmiş haline bayılırım. Kokar filan diye hiç düşünmem yerim….