Bir gezegen ve onun ayı derin uzayda konuşuyor!

NASA’nın yeni bir videosu, Satürn ve uydusu Enceladus’un plazma dalgaları arasındaki karmaşık etkileşimlerini gösteriyor. NASA, plazma dalga verisini ses dalgalarına dönüştürerek bir video oluşturdu. Bu video, NASA’nın Eylül 2017’de kendini imha eden Cassini uzay aracından toplanan veriler kullanılarak yaratıldı. Enerjinin aslında plazmanın manyetik alan çizgileri boyunca hareket ettiğini gösteriyor.

Bilim adamı Ali Sulaiman, “Enceladus, Satürn etrafındaki küçük jeneratördür ve bunun sürekli bir enerji kaynağı olduğunu biliyoruz. Şimdi Satürn’ün, plazma dalgaları fırlatarak binlerce kilometre uzaklıktaki Enceladus’a manyetik alan hatlarının devresi aracılığıyla tepki verdiğini görüyoruz.” dedi.

Videoda yakalanan sesler oldukça ürkütücü. İki gök cismi arasında uçacak olsaydınız uzaydaki bu sesleri tam olarak duyuyor olurdunuz.

Enceladus, güneş sistemindeki en ilginç yerlerden biri. Küçük ayın, aslında mikrobiyal organizmalar için yaşanabilir bir yeraltı okyanusu olduğu düşünülmektedir. Cassini, buzlu ayın yüzeyindeki bir çatlaktan uzaya fırlayan suyun üzerinden bile uçtu.

Bir gün, belki de bir uzay ajansı, Enceladus’ta tam olarak neler olduğu ve Satürn’ün nasıl bir rol oynayabileceği hakkında daha fazla şey öğrenmek için uzak gezegene ve ayına bir araç gönderir.

Görüşlerinizi yorumlarda belirtmeyi unutmayın. Sevgiler.

8
like
6
love
0
haha
1
wow
0
sad
0
angry
11 Yorum konuları
1 Konu cevapları
0 İzleyiciler
 
En çok tepki verilen yorum
En yeni yorumlar
12 Yorum yazarları
SERDAR ÖZDEMİRİlkay BozkuşKasim ekimReha Karakayayellowred Son yorum yazarları
  Abone ol  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
Wasabi
Üye

Uzayda gerçekten çok tuhaf olaylar oluyor. Umarım ileride tüm bu gizemlerin anlamını öğreniriz. Bu arada küçükken astronot olmak isteyen biri olarak uzay içeriklerine bayılıyorum elinize sağlık.

Aycan
Yazar

Gerçekten çok ilginç ya.. Uzay bilinmezliklerle ve gizemle dolu. Gezegenler ve uyduları arasındaki iletişime şahit olduk sayende. Emeğine sağlık Sılacım , bu tarz uzay içeriklerinde bir numarasın 🙂

SERDAR ÖZDEMİR
Üye

emegine sAGLIK

İlkay Bozkuş
Yazar

Güzel yazı emeğinize sağlık.

Kasim ekim
Üye

çok ilginç uzayda gercekten cok tuhaf şeyler oluyo çogu zaman uzay keşfedilicek milyonlarca olay var.