Geçtiğimiz çarşamba günü, Southwest Araştırma Enstitüsü’nden (SwRI) bilim insanları Satürn’ün uydularından biri olan Enceladus üzerindeki organik moleküllerin keşfini özetleyen bir yazı yayınladı.

Büyük, karbonca zengin moleküller okyanusun buzlu yüzeyinin altında yayılarak, sıcak çatlaklardan yüzeye çıkıyor. Sıvı bir okyanustaki karmaşık organik moleküllerin ortaya çıkması, Enceladus’u yaşamın tüm temel gereksinimlerini karşılayan tek beden haline getirdi.

NASA’nın Cassini uzay aracı Eylül 2017’de Satürn’ün yüzeyine dair veriler göndermişti. Yüzeyindeki çatlaklardan çıkan malzemelerin içinde hidrojen tespiti yapmıştı. Hidrojen bazen Dünya okyanuslarındaki hidrotermal hava deliklerinin yakınında yaşayan mikroplar için bir enerji kaynağı olarak hizmet eder. Bu nedenle araştırmacılar, Enceladus’un hidrojeninin, kendi hidrotermal aktivitesine bağlı olarak oluştuğundan şüphelendiler.

Bu, Enceladus’taki organik moleküllerin ilk keşfi değil. Bununla birlikte önceki keşifler, 50 atomik kütle biriminin altındaki basit moleküllerdi. Bu yeni keşfedilen moleküller 200 atomik kütle biriminden daha büyük kütlelere sahip.

Bu dünya dışı yaşamın keşfinin bir parçası olmasa bile bu moleküller bizi bulmaya bir adım daha yaklaştırıyor. Glein’in haber bülteninde belirttiği gibi, gelecekteki uzay görevleri Enceladus’un daha derinlemesine analizini sağlayabilir. Belki de bilim insanlarının karmaşık moleküllerin nasıl oluştuğunu ve buzlu yüzeyinin altında ne tür biyolojik süreçlerin meydana geldiğini anlamasına yardımcı olabilir.

Kaynak

8
like
4
love
0
haha
2
wow
0
sad
0
angry
7 Yorum konuları
0 Konu cevapları
0 İzleyiciler
 
En çok tepki verilen yorum
En yeni yorumlar
7 Yorum yazarları
Reha KarakayaSinanyellowredNurefmuhammetyigit Son yorum yazarları
  Abone ol  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
Reha Karakaya
Yazar

İnşallah bulunur. Farklı yaşam alanları da keşfedilir.

Sinan
Yönetici

Uzaydan bakınca, yeşili, maviyi ve toprak rengini görmediğimiz hiçbir yere yaşamımzıa ev sahipliği yapamaz. İmkansız.

yellowred
Yazar

Her sene bu tarz bi haber çıkıyor

Nuref
Üye

Bu tür haberlerin devamı gelmiyor, hep olasılıkla kalıyor ne yazık ki. Dünya’dan başka bir gezegende yaşam imkanı olacağına ihtimal vermiyorum.

Muhammet Yiğit
Yazar

müthiş