Sazan balığı, genel olarak balık avı yapanların en güzel avlarından biridir. Bu balık yakalanmaz ise ömürleri yaklaşık olarak 40 ya da 50 yıla kadar gidebilmektedir. Bu balıklar, genel olarak tatlı sularda yaşarlar.  Yavaş akan derelerde ve göllerde hayatlarını sürdürürler. Boyları bir buçuk metreye kadar gidebilir. Ağırlıkları ise 35 kiloya kadar ulaşabilmektedir. Ancak ülkemizde bu ancak 15 kilo kadar görülmektedir.

Sazan balıkları nasıl beslenirler?

Sazan balıkları, genel anlamda buldukları her şeyi yiyebilirler. Ot ya da et fark etmemekle birlikte böcek, solucan, su altındaki meyveler ve su bitkileri gibi listeyi uzatmak mümkündür. Ağır ve yavaş hareket ediyor gibi görünseler de aslında sazanlar oldukça hareketli ve çevik balıklar listesinde bulunmaktadır.

Sazan balıkları, daha çok kılçıklı balıklardır. Kılçıkları oldukça iri olup pişirildikten sonra lezzetli bir balık haline gelmektedir. Dişileri bir tek seferde yarım milyona yakın yumurta çıkarabilir. Bu kadar yumurtlamanın sebebi ise uzmanların açıkladığına göre diğer balık türleri tarafından yumurtalarının yenmesidir.  Ayrıca Nisan ile Haziran dönemi arasında yumurtalarını bırakırlar ve bu yumurtalar suyun içerisindeki bitkilere yapışarak kısa sürede yumurtadan çıkarlar, ardından 3 yıl sonra ergenliğe ulaşırlar.

Sazan Balığı Nasıl Yaşar?

Sazanlar, genel olarak derin suları sevdiklerinden balıkçılar olarak dip balığı olarak bilinirler. Suyun ısısına göre suyun derin kısmından yukarıya doğru çıkabilirler. Yani sıcaklık arttıkça suyun dibine inebilirler. Sıcaklığın düşük olduğu zamanlarda ise yüzeye doğru çıkmaktadırlar. Bu balıklar dip balığı olarak bilindikleri için oksijen düşük olduğu zamanlarda yine de suyun dibinde yaşayabilirler.

Son bir bilgi daha kışın suların aşırı soğuk olduğu zamanlarda toplu şekilde çamura gömülmek suretiyle kış sezonunu geçirirler.

39
like
7
love
4
haha
2
wow
3
sad
3
angry
20 Yorum konuları
0 Konu cevapları
0 İzleyiciler
 
En çok tepki verilen yorum
En yeni yorumlar
20 Yorum yazarları
SevdasevdaSERDAR ÖZDEMİRahmet çetinErdem özlermuhammed altunkayNak Son yorum yazarları
  Abone ol  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
Çalı Kuşu
Yazar

Palamutla ilgili babamla aramda geçen bir diyaloğu hatırladım. Ne kadar etine dolgun bir balık demiştim. Babamın cevabı kıvrak zekasını gün yüzüne çıkarır nitelikte oldu. Eee daha ne olacak yemek yemek ve yatmak dışında yaptıkları bir şey mi var demişti. Açıkçası beraber tebessümle hatırlayacağımız bu anının sazan balığıyla pek ilgisi olmasa da hatırlattığı için paylaşmak istedim. Emeğinize sağlık efendim

Sevdasevda
Üye

Severim çok

SERDAR ÖZDEMİR
Üye

Elinize saglık

ahmet çetin
Üye

gerçektende ilginçmiş yaa.

Erdem özler
Üye

Özen